Μπαρτσελόνα – Φενέρμπαχτσε 81-80: Στη Βαρκελώνη σταμάτησε το αήττητο του Ιτούδη

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 81-80 της Φενέρμπαχτσε και υποχρέωσε την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη στην πρώτη της ήττα στη φετινή Euroleague.

Στο «Palau Blaugrana» μπήκε τέλος στο αήττητο σερί της Φενέρμπαχτσε του Δημήτρη Ιτούδη. Η Μπαρτσελόνα ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, «έπαιξε» με τη φωτιά στο φινάλε, αλλά πήρε τελικά τη νίκη με 81-80 και ανέβηκε στο 4-2. Στο 5-1 πλέον οι Τούρκοι που παραμένουν βέβαια στην κορυφή της Euroleague.

Κορυφαίος για τους Καταλανούς ήταν ο Λαπροβίτολα που σταμάτησε στους 26 πόντους έχοντας και 7 ασίστ, ενώ 14 πόντους είχε ο Κάλινιτς και 13 ο Τόμπι. Για τους φιλοξενούμενους, ο Μότλεϊ ήταν ο πρώτος σκόρερ με 23 πόντους, αλλά και ο μοιραίος αφού στην τελευταία επίθεση δεν είδε το σκορ και πήγε για δίποντο αντί για τρίποντο ισοφάρισης, με τους Μαχμούτογλου και Γκούντουριτς να έχουν από 11 πόντους. Στους 8 πόντους με 2 ασίστ έμεινε ο Καλάθης.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή, με τη Φενέρ να έχει ένα μικρό προβάδισμα (4-8, 3′), αλλά την Μπαρτσελόνα να πηγαίνει με 21-19 στο πρώτο δεκάλεπτο και με 39-36 στο ημίχρονο. Εκεί που άρχισε να ξεχωρίζει η Μπάρτσα ήταν στην τρίτη περίοδο όπου με τον Λαπροβίτολα να «πυροβολεί» από μακριά, έφτασε στο 62-49.

Η Φενέρ δεν είχε σκοπό να τα παρατήσει τόσο εύκολα όμως και μείωσε σε 78-76 στα 55″ ενώ στην τελευταία επίθεση, με το σκορ στο 81-78, ο Μότλεϊ αντί να σουτάρει για τρεις, έβαλε δίποντο και οι Τούρκοι έχασαν τη δυνατότητα να ισοφαρίσουν.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 39-36, 62-49, 81-80.

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Παουλί, Σανλί 6 (0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Βέσελι 4 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κάλινιτς 14 (2), Σατοράνσκι 2 (1/2 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα 26 (2/3 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 7/9 βολές, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Αμπρίνες 1 (0/5 τρίποντα), Χίγκινς 3, Τόμπι 13 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Γιοκουμπάιτις 8, Νάτζι 4.

Φενέρμπαχτσε (Ιτούδης): Μότλεϊ 23 (9/12 δίποντα, 5/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Μπιρσέν 2, Χαζέρ 6, Γουίλμπεκιν 6 (0/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Έντουαρντς 2, Μαχμούτογλου 11 (3/5 τρίποντα), Χέιζ – Ντέιβις 3, Πιερ, Τζεκίρι 4, Γκούντουριτς 11 (1), Μπούκερ 4, Καλάθης 8 (2/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη).