Βαλένθια – Ζάλγκιρις 76-80: Άλωσαν τη «La Fonteta» οι Λιθουανοί

Η Ζάλγκιρις Κάουνας πέρασε από την έδρα της Βαλένθια επικρατώντας με σκορ 80-76, ανεβαίνοντας έτσι στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Την εξαιρετική της φετινή πορεία συνεχίζει η Ζάλγκιρις Κάουνας, η οποία επικράτησε με σκορ 80-76 της Βαλένθια στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Euroleague.

Οι Λιθουανοί άλωσαν τη «La Fonteta» και έτσι ανέβηκαν στο 6-4 πηγαίνοντας πλέον στην 6η θέση της βαθμολογίας, ενώ οι Ισπανοί έπεσαν το 4-6 και έπεσαν στα χαμηλά στρώματα του πίνακα.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ρόλαντς Σμιτς με 19 πόντους, ενώ πολύτιμες βοήθειες έδωσε ο Κίγκαν Έβανς με 18 πόντους. Στην αντίπερα όχθη 19 είχε ο Κρις Τζόουνς και 15 πρόσθεσε ο Τζέιμς Γουέμπ ΙΙΙ.

Η Βαλένθια ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το +7 στο 44-37. Στην τρίτη περίοδο η Ζάλγκιρις μπόρεσε να επιστρέψει για τα καλά στο ματς και στο τελευταίο δεκάλεπτο μπόρεσε να φέρει τούμπα το ματς και εν τέλει να πάρει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 31-24, 44-37, 61-59. 76-80.