Βίρτους Μπολόνια – Μακάμπι Τελ Αβίβ 78-73: «Χαμογέλασαν» οι Ιταλοί στο τέλος

Ένα 13-0 στην τελευταία περίοδο έφερε τα πάνω κάτω στην Μπολόνια, με τη Βίρτους να παίρνει δεύτερη σερί νίκη με το 78-73 επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Ντέρμπι με πολλές διακυμάνσεις ήταν το παιχνίδι στην Μπολόνια όπου η Βίρτους πήρε τη νίκη με 78-73 επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ και πλησίασε την οκτάδα στη βαθμολογία της Euroleague. Καθοριστικό σημείο στο ματς ήταν το 13-0 των Ιταλών στα μέσα της τελευταίας περιόδου, το οποίο έφερε τούμπα το παιχνίδι υπέρ της ομάδας του Σκαριόλο. Στο 6-8 πλέον οι γηπεδούχοι, στο 7-7 οι Ισραηλινοί.

Η Μακάμπι μπήκε πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με +5 (9-14) στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου, αλλά η Μπολόνια αντέδρασε και προηγήθηκε με 20-16 στο τέλος της περιόδου. Η Βίρτους προηγήθηκε με +8 (33-25) στη δεύτερη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να μαζεύουν τη διαφορά για το 44-41 του ημιχρόνου.

Με τον Μπράουν σε πρώτο ρόλο η Μακάμπι γύρισε το παιχνίδι και τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο με +3 (57-60), για να φτάσει και στο +7 (59-66) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Η Μπολόνια «απάντησε» με ένα 13-0 για το 72-66 (39′) και έκτοτε δεν κοίταξε ξανά πίσω για να πάρει τη νίκη με 78-73.

Tα δεκάλεπτα: 20-16, 24-25, 13-19, 21-13