Μονακό – Αλμπα Βερολίνου 92-89: Ο Οκόμπο «ξέρανε» τους Γερμανούς

Ο Οκόμπο με τρίποντο στο φινάλε «ξέρανε» την Αλμπα Βερολίνου και ανέβηκε στο 10-4, πιάνοντας στην κορυφή τις Φενερμπαχτσέ και Μπαρτσελόνα.

Με buzzer beater τρίποντο του Οκόμπο, η Μονακό επικράτησε εντός έδρας με 92-89 της Αλμπα Βερολίνου για την 14η αγωνιστική της Euroleague και πέτυχε την 10η νίκη της στη φετινή διοργάνωση.

Μια νίκη που την ανέβασε στο 10-4, με την ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς να πιάνει στην κορυφή τις Μπαρτσελόνα και Φενερμπαχτσέ, ενώ αντίθετα η Αλμπα ηττήθηκε για 11ο σερί παιχνίδι και έπεσε στο 3-11. Στην τελευταία θέση της βαθμολογία η γερμανική ομάδα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Οκόμπο, που πέτυχε το νικητήριο καλάθι, με τον άσο της Μονακό να ολοκληρώνει το ματς με 8 πόντους. Τόσους είχε και ο Μάικ Τζέιμς, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντιαλό με 17. Από τους φιλοξενούμενους, 14 είχε ο Λο.

Η Μονακό ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε με 9-2, αλλά η Αλμπα αντέδρασε και μείωσε σε 9-8, ενώ στη συνέχεια πέρασε μπροστά με 10-9. Οι δύο πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ (21-19, 26-25), με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τους γηπεδούχους στο +3 (28-25). Στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου η Μονακό προηγήθηκε με 8 (35-27), αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο (38-37) και λίγο αργότερα μάλιστα πέρασαν μπροστά με 40-38. Στο τελευταίο κομμάτι της περιόδου οι γηπεδούχοι πάτησαν… γκάζι και από το -2 βρέθηκαν γρήγορα στο +8 κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά με 52-44.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μονακό ανέβασε τη διαφορά στους 10 (56-46), αλλά για μια ακόμα φορά η Αλμπα επέστρεψε. Μείωσε αρχικά σε 60-56 και λίγο αργότερα ισοφάρισε σε 61-61, προτού οι γηπεδούχοι τρέξουν ένα σερί 4-0 για το 65-61. Οι Γερμανοί μείωσαν ξανά στους δύο (65-63), αλλά οι Μονεγάσκοι βρήκαν και πάλι τις λύσεις που χρειαζόντουσαν και έκλεισαν την περίοδο στο +7 (72-65). Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μονακό έφτασε ξανά στο +10 (77-67), όμως, όπως και σε όλη διάρκεια της αναμέτρησης, δεν κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά. Οι Γερμανοί επέστρεψαν και «ροκανίζοντας» τη διαφορά μείωσαν στους δύο (79-77) και λίγο αργότερα πέρασαν μπροστά με 80-79, με τον Σάσα Ομπράντοβιτς να καλεί αμέσως σε τάιμ άουτ. Μετά τη διακοπή, η Μονακό έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 8-4 και προηγήθηκε με 87-83 και στη συνέχεια με 89-86, με τους Γερμανούς όμως να ισοφαρίζουν σε 89-89. Στην τελευταία επίθεση της αναμέτρησης, ο Οκόμπο εκμεταλλεύτηκε το γλίστρημα του αντιπάλου του και με τρίποντο στην εκπνοή έδωσε τη νίκη στη Μονακό.

Τα δεκάλεπτα: 28-25, 52-44, 72-65, 92-89