Μπάγερν – Μπολόνια 91-84: Παραμένουν στο κόλπο για την 8άδα οι Βαυαροί

Οι Βαυαροί επικράτησαν εντός έδρας της Μπολόνια με 91-84 και πέτυχαν τη δεύτερη συνεχόμενη και 9η συνολικά νίκη τους στη φετινή διοργάνωση.

Με τους Γουίνστον και Ρούμπιτ να πετυχαίνουν από 15 και 14 πόντους αντίστοιχα, η Μπάγερν επικράτησε στο Μόναχο της Βίρτους με 91-84 για την 21η αγωνιστική της Euroleague και πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη και 9η συνολικά νίκη της στη διοργάνωση. Από τους φιλοξενούμενους, που έπεσαν στο 9-12, κορυφαίος ήταν ο Χάκετ με 12 πόντους.

Μια πολύ σημαντική νίκη για την Μπάγερν, που παρέμεινε στο -2 από την 8άδα και συνεχίζει να έχει ελπίδες για τη συμμετοχή στα πλέι οφ της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 9-2 και 17-7, αλλά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 22-16 και λίγο πριν το φινάλε της περιόδου σε 22-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μπάγερν άνοιξε ξανά τη διαφορά στους 10 πόντους (31-21), αλλά και πάλι οι Ιταλοί αντέδρασαν και μείωσαν σε 43-38, που ήταν και το σκορ ημίχρονου.

Οι Βαυαροί ήταν μπροστά στο σκορ καθόλη τη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου και μπήκαν στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα 11 πόντων (66-55). Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την Μπάγερν να προηγείται με 73-60 και να βάζει τις βάσεις για τη νίκη. Οι Ιταλοί το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 91-84 που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 43-38, 66-55, 91-84