Μονακό – Βιλερμπάν 87-75: Στη Γαλλία κουμάντο κάνει η Μονακό

Οι Μονεγάσκοι επικράτησαν στον γαλλικό εμφύλιο της Βιλερμπάν με 87-75 για την 24η αγωνιστική της Euroleague.

Ντέρμπι μόνο στα χαρτιά ήταν το παιχνίδι της Μονακό με την Βιλερμπάν, για την 24η αγωνιστική της Euroleague, με τους Μονεγάσκους να παίρνουν τη νίκη με 87-75 και να πετυχαίνουν την 15η νίκη της στη φετινή διοργάνωση (15-9). Επεσε στο 8-16 η Βιλερμπάν.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Λόιντ με 19 πόντους, ενώ από 12 είχαν οι Ντιαλό και Μοτεγιούνας. Από τους ηττημένους, 11 πόντους είχε ο Ομπασοχάν.

Η Μονακό ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε με 12-5 και λίγο αργότερα με 28-18, προτού μειώσει σε 28-21 η Βιλερμπάν, που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά στους 14 (36-22), με την Μονακό να διατηρεί διψήφια διαφορά και να κλείνει το ημίχρονο στο +10 (50-40).

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε στο μεγαλύτερο μέρος του τρίτου δεκαλέπτου, με την Μονακό να προηγείται με 59-46 και 67-57, προτού η Βιλερμπάν τρέξει ένα σερί 6-0 και μειώσει στους 4 (67-63). Οι δύο ομάδες μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με διαφορά τεσσάρων πόντων, αλλά η Μονακό πάτησε… γκάζι και εξαφανίστηκε. Βρέθηκε γρήγορα στο +11 (75-64) και λίγο αργότερα στο +15 (87-72). Η Βιλερμπάν το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 87-75 που ήταν και το αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-21, 50-40, 67-53, 87-75