Διέλυσε τη Ζάλγκιρις η Ρεάλ Μαδρίτης (96-69) – Πήρε τη ματσάρα κόντρα στην Παρτίζαν η Φενέρ (94-97)

Η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε ένα άνετο βράδυ κόντρα στη Ζάλγκιρις, επικρατώντας με σκορ 96-69, ενώ η Φενέρμπαχτσε πέρασε από την έδρα της Παρτίζαν (94-97).

Σε περίπατο μετατράπηκε η αναμέτρηση της Ρεάλ Μαδρίτης με τη Ζάλγκιρις Κάουνας, με τους «μερένχες» να επικρατούν με το ευρύ 96-69, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Euroleague.

Οι Μαδριλένοι αν και δεν ξεκίνησαν καλά στην πρώτη περίοδο, μένοντας πίσω στο σκορ, ξέσπασαν στις επόμενες τρεις περιόδους και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με χαρακτηριστική άνεση.

Κορυφαίος για τη «βασίλισσα» ήταν ο Τζάναν Μούσα με 17 πόντους, ο Γουόλτερ Ταβάρες μέτρησε άλλους 16, ενώ από 12 είχαν οι Ντεκ και Γκος. Από την άλλη πλευρά, ο Ίγκνας Μπραζντέικις ήταν ο μοναδικός διψήφιος με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 53-38, 76-52. 96-69

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα*

Στο άλλο ματς η Φενέρπαχτσε του Δημήτρη Ιτούδη ήταν η νικήτρια στη ματσάρα του Βελιγραδίου, επικρατώντας της Παρτίζαν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς με σκορ 97-94.

Το παιχνίδι ήταν πολύ κλειστό στο πρώτο ημίχρονο με τη Φενέρ να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα. Οι παίκτες της Παρτίζαν συνέχιζαν να πιέζουν. Το ματς οδηγήθηκε έτσι μέχρι το φινάλε, με τους Τούρκους να είναι εκείνοι που έφτασαν τελικά στη νίκη.

Από τους νικητές κορυφαίος ήταν ο Μάρκο Γκούντουριτς με 25 πόντους, ενώ ο Ντισόν Πιερ μέτρησε 21 πόντους. Στην αντίπερα όχθη, 25 είχε ο Κέβιν Πάντερ και 17 ο Ντάντε Έξουμ.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 46-47, 69-68, 94-97.