Ολυμπιακός-Μονακό 75-73: ΜακΚίσικ και… τέζα η Μονακό

Ολυμπιακός... attack again! Ο Σακιλ Μακισκκ επέστρεψε, ο Γουόκαπ έκανε το ματς της χρονιάς και ο Ολυμπιακός φώναξε παρόν.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε σε ένα δύσκολο ματς της Μονακό με 75-73 και άλμα 4άδας. Οι Ερυθρόλευκοι δυσκολεύτηκαν πολύ απέναντι στους Μονεγάσκους, όμως είχαν στα κρίσιμα τους Πίτερς, Κάνααν και ΜακΚίσικ και τελικά πανηγύρισαν την 11η νίκη της σεζόν και τη τρίτη συνεχόμενη. Η Μονακο έπεσε στο 10-9, παρ’ όλα αυτά κράτησε τη διαφορά από το παιχνίδι του πρώτου γύρου.

To παιχνίδι ήταν από την αρχή ένα πραγματικό ντέρμπι. Ολυμπιακός και Μομακό ξεκίνησαν δυνατά το ματς και πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ. Ωστόσο οι Μονεγάσκοι χτύπησαν με την αθλητικότητά τους στα ριμπάουντ, βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και με τους Μπράουν και Τζαϊτέ να κάνουν την ζημιά, προηγήθηκαν με +6 (13-19) στα τρία λεπτά πριν από την λήξη του δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμά τους και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +4 (17-21).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Ερυθρόλευκοι παρουσιάστηκαν πιο σκληροί στην άμυνα και κατάφεραν να περιορίσουν τα επιθετικά όπλα της Μονακό. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 28-26, ωστόσο η ομάδα του Ομπράντοβιτς, πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ με το τρίποντο του Κέμπα Γουόκερ. Στα τελευταία τριά λεπτά του ημιχρόνου, ο ρυθμός έπεσε με τις αρκετές διακοπές που έγιναν με τους διαιτητές να πηγαίνουν στο Instant replay. To πρώτο μέρος έκλεισε με τη Μονακό να βρίσκεται στο +2 (34-36).

Ο Ολυμπιακός στο τρίτο δεκάλεπτο έδειχνε εγκλωβισμένος από την Μονακό και δεν μπορούσε να βρει τις απαιτούμενες λύσεις στην επίθεση. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 48-54 με το τρίποντο του Μοτιεγιούνας τρία λεπτά πριν από τη λήξη του δεκαλέπτου, η οποία έληγε 56-58.

Στη τελευταία περίοδο ωστόσο μίλησε η… αμερικανική αγία τριάδα του Ολυμπιακού, η οποία τον κράτησε όρθιο. Ο Πίτερς με τρίποντο ισοφάρισε σε 62-62, ο Κάνααν έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό και ο ΜακΚίσικ έριβε την χαριστική βολή για το 72-69. Τελικά η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πήρε το Θρίλερ με 75-72 και κάνει όνειρα τετράδας.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 34-36, 56-58, 75-73

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 9 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Γουίλιαμς-Γκος (0/5 σουτ, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κάναν 16 (1/1 δίποντο, 2/5 τρίποντα, 8/8 βολές), Λαρεντζάκης 2, Φαλ 9 (3/3 δίποντα, 3/4 βολές, 34 ριμπάουντ), Παπανικολάου 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπραζντέικις, Πίτερς 14 (2/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πετρούσεβ 2, Μιλουτίνοβ 2, ΜακΚίσικ 13 (2/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα)

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 8 (2/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές), Μπλόσομγκεϊμ 2 (1/6 σουτ), Μπράουν 9 (4/11 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντιάλο 9 (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κορνέλι, Τζαϊτέ 14 (7/9 δίποντα, 4 ριμπάουν τ), Γουόκερ 6 (2), Μοτιεγιούνας 9 (1), Ουατάρα 4 (6 ριμπάουντ), Χολ 2, Τζέιμς 10 (3/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ)