Eρυθρός Αστέρας – Μπασκόνια 90-91: Πέρασε από το Βελιγράδι με «καυτό» Χάουαρντ

Έχοντας σε τρομερή μέρα τον Μάρκους Χάουαρντ η Μπασκόνια επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με σκορ 91-90.

Το έκτο εφετινό «διπλό» της στη Euroleague, πανηγύρισε στο Βελιγράδι η Μπασκόνια, μπαίνοντας και πάλι δυναμικά στο κόλπο της… εξάδας.

Οι Βάσκοι επικράτησαν στο… νήμα με 91-90 του Ερυθρού Αστέρα, για την 22η αγωνιστική, βελτιώνοντας σε 12-10 το ρεκόρ τους. Στον αντίποδα, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου υπέστη τη 13η ήττα της.

Η Μπασκόνια εξαργύρωσε την «καυτή» της τρίτη περίοδο, όταν έτρεξε επιμέρους σκορ 26-10, ολοκληρώνοντας την ανατροπή και εξασφαλίζοντας μία διαφορά επτά πόντων (69-62), η οποία τη βοήθησε να αντέξει στην αντεπίθεση διαρκείας των Σέρβων στο τέταρτο δεκάλεπτο. Στον… επίλογο, μάλιστα, ο Χάουαρντ «χτύπησε» κάθε φορά που άγγιξε ο Ερυθρός Αστέρας την ανατροπή, οδηγώντας εκ του ασφαλούς την ομάδα του στο «διπλό».

Με 32 πόντους (7/10 τρίποντα), ο Μάρκους Χάουαρντ ήταν και πάλι ο πρωταγωνιστής των νικητών, ενώ από τους γηπεδούχους προσπάθησε ο Γιάγκο Ντος Σάντος με 26 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 30-20, 52-43, 62-69, 90-91