Μεγάλες νίκες για Μακάμπι και Παρτίζαν, «δώρο» της Βίρτους στους «αιώνιους» – Στην 6η θέση ο Ολυμπιακός με 18-12 (pic)

Δείτε πως έχει διαμορφωθεί η βαθμολογία της Euroleague μετά και τα αποψινά αποτελέσματα.

Ακόμη μία «διαβολοβδομάδα», η τελευταία για φέτος, ξεκίνησε απόψε στη Euroleague, με το πρώτο μέρος της 30ης αγωνιστικής της διοργάνωσης να περιλαμβάνει τέσσερις αναμετρήσεις, συν το ματς του Ολυμπιακού που ηττήθηκε από την Αναντολού Έφες, με τους Ερυθρόλευκους να πηγαίνουν στο 18-12 όντας 6οι και τους Τούρκους στο 13-17 όντας 13οι.

Η Ζάλγκιρις Κάουνας πραγματοποίησε ένα τρομερό δεύτερο ημίχρονο και έκαμψε την αντίσταση της Βίρτους Μπολόνια που συνεχίζει να… καταρρέει με σκορ 96-81. Έτσι ο Λιθουανοί ανέβηκαν στο 12-18, ενώ οι Ιταλοί έπεσαν στο 17-13 όντας 8οι.

Στο Βερολίνο η Άλμπα πάλεψε… παλικαρίσια απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης όμως οι Ισπανοί αποδείχθηκαν ανώτεροι στην αναμέτρηση επικρατώντας με σκορ 86-79. Οι «μερένγκες» παραμένουν φυσικά πρώτοι με ρεκόρ 24-6, ενώ οι Γερμανοί είναι τελευταίοι με 5-25.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ πανηγύρισε μια πολύ μεγάλη και αναγκαία νίκη κόντρα στη Βιλερμπάν, την οποία και λύγισε στο Βελιγράδι με σκορ 98-90 χάρη σε μια εξαιρετική τελευταία περίοδο. Οι Ισραηλινοί ανέβηκαν έτσι στο 17-13 και την 7η θέση, ενώ οι Γάλλι μένουν προτελευταίοι με ρεκόρ 7-23.

Σε ένα παιχνίδι που έπεσαν… κορμιά, η Παρτίζαν κατάφερε να πάρει μεγάλη νίκη στην έδρα της επί της Μπασκόνια με σκορ 87-83. Έτσι οι Σέρβοι παρέμειναν στη 10η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 14-16, πλησιάζοντας τους Βάσκους που είναι 9οι έχοντας 16-14.