Αρμάνι Μιλάνο – Ρεάλ Μαδρίτης 85-91

Η Ρεάλ Μαδρίτης κέρδισε με 91-85 την Αρμάνι, αν και έχανε με 14 πόντους στο πρώτο ημίχρονο.

Η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε από το Μιλάνο κερδίζοντας με 91-85 την Αρμάνι κάνοντας την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι Μαδριλένοι έπαιξαν χωρίς τον Αγιόν, ο οποίος είναι στο Μεξικό για να βρεθεί κοντά στους γονείς του που είχαν σοβαρό αυτοκινητιστικό ατύχημα.

Ηταν πολύ κακοί στο πρώτο μέρος, αλλά στη συνέχεια με τρομερή άμυνα και κορυφαίους τους Καμπάτσο, Ράντολφ έφτασαν στην επικράτηση.

H Αρμάνι Μιλάνο ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 23-10 στο 7’ με τον Μίτσοβ να είναι ο πρωταγωνιστής και έφτασε να είναι μπροστά στο σκορ με 14 πόντους διαφορά (30-16 στο 11’).

ΟΙ Μαδριλένοι ήταν πολύ κακοί, άστοχοι, χωρίς διάθεση για άμυνα και με αργές αντιδράσεις στην άμυνά τους.

Παρόλα αυτά με τον Καμπάτσο να συμμαζεύει οργανωτικά και τον Ράντολφ να δίνει λύσεις στην επίθεση μείωσε στους εννέα πόντους (50-41 ) σκορ με το οποίο οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Η Ρεάλ παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη στο τρίτο δεκάλεπτο. Με ενέργεια στην άμυνα, σωστές επιλογές στην επίθεση, ώριμο παιχνίδι, ανάγκασε την Αρμάνι να κάνει προσπάθειες με κακές προϋποθέσεις.

Μάλιστα ο Ταβάρες συνέβαλε αποφασιστικά στον έλεγχο της ρακέτας και βοήθησε τη Ρεάλ Μαδρίτης να επιβάλει το δικό της τρόπο παιχνιδιού.

Στο 37 προηγήθηκε με 77-81 με τον Κάρολ και ο Τζέιμς μείωσε σε 80-81 κάνοντας θρίλερ το παιχνίδι. Στο 1.19’’ ο Καμπάτσο όμως με μια τρίποντη «βόμβα» έκανε το 80-84, ενώ έξι δεύτερα αργότερα ο Γκουντάιτις αστόχησε και έκανε φάουλ στον Ράντολφ που με βολές «έγραψε» το 80-86.

Οι Ιταλοί αστόχησαν σε δυο διαδοχικά σουτ και το ματς ουσιαστικά τελείωσε με τους Ισπανούς να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 91-85.

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 50-41, 64-67, 85-91.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζιάνι): Ντέλα Βάλε, Τζέιμς 21 (4/13 τριπ, 7 ας), Μίτσοβ 20, Γκουντάιτις 13, Μπέρτανς 6, Ταρζέφσκι 8 (8 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 6 (6 ρ, 5 ας), Κουζμίνσκας 2, Μπρουκς 6 (12 ρ), Τζέρελς 3.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ, Ράντολφ 25 (5/8 διπ, 3/4 τροπ, 11 ρ), Φερνάντεθ 10 (7 ρ), Καμπάσο 21 (4/6 τριπ, 7 ας), Ρέγες 4, Κάρολ 12, Ταβάρες 12 (6/7 διπ, 7 ρ, 3 κοψ), Γιουλ, Ντεκ 1, Κούζμιτς, Τέιλορ 6.