Μπασκόνια – Νταρουσάφακα 82-56

Συνέτριψε με 82-56 τη Νταρουσάφακα και έφτασε στη δεύτερη νίκη της στην Ευρωλίγκα

Μόνο για ένα ημίχρονο δυσκολεύτηκε η Μπασκόνια, η οποία κέρδισε με 82-56 τη Νταρουσάφακα στη Βιτόρια και έφτασε στη δεύτερη νίκη της στην Ευρωλίγκα.

Οι Τούρκοι μέχρι το πρώτο μέρος είχαν τις απαντήσεις, άντεχαν στην πίεση των Βάσκων, αλλά στη συνέχεια προδόθηκαν από τις δυνάμεις τους.

Οι Τούρκοι στο ξεκίνημα του αγώνα ήταν σούπερ ανταγωνιστικοί και κατάφερναν να είναι μέσα στο παιχνίδι (13-11 στο 7’), ενώ η Μπασκόνια είχε πρόβλημα στην οργάνωση του παιχνιδιού της.

Κι αυτό διότι δεν μπορούσε να «τρέξει» στο ματς και να επιβάλει το παιχνίδι της. Παρόλα αυτά με τον Βιλντόζα να δίνει λύσεις οι Βάσκοι πέρασαν μπροστά με 34-28 στο 16’ σε ένα παιχνίδι πάντως με πολλά λάθη, άστοχες προσπάθειες και αργό τέμπο.

Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τη Μπασκόνια να προηγείται 38-30.

Με το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου η Μπασκόνια… πάτησε το γκάζι με τους Σενγκέλια, Σιλντς και Χίλιαρντ και προηγήθηκε με 14 πόντους (48-34) στο 23’ και δυο λεπτά αργότερα στους είκοσι πόντους (56-36).

Το… νερό είχε μπει στο αυλάκι για τους Βάσκους, μια και οι Τούρκοι ήταν αδύνατο να τους ακολουθήσουν και η Μπασκόνια έφτασε άνετα στη νίκη με το τελικό 82-56.

Από τους νικητές οι Σενγκέλια 913π.), Χίλιαρντ (12π.) και Πουαριέ (10π. 10ρ) ήταν οι καλύτεροι, ενώ από τη Νταρουσάφακα διακρίθηκε μόνο ο Ερικ (12π.).

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 38-30, 64-41, 82-56