Ζαλγκίρις Κάουνας – Μπαρτσελόνα 85-88

Η ομάδα του Πέσιτς απέδρασε και από την έδρα της Ζαλγκίρις επικρατώντας με 88-85 στο έξτρα πεντάλεπτο της αναμέτρησης και πλέον μετράει 5 συνεχόμενες νίκες.

Και όμως η Μπαρτσελόνα είναι και πάλι εδώ. Οι Καταλανοί πέρασαν από την έδρα της Ζαλγκίρις, επικρατώντας στο έξτρα πεντάλεπτο με 88-85, με αυτήν να είναι η 5η σερί νίκη για την ομάδα του Πέσιτς.

Οι φιλοξενούμενοι απώλεσαν μία διαφορά 11 πόντων και είδαν τον Ουάιτ να τους παιζει μόνος του και ουσιαστικά να στέλνει την αναμέτρηση στην παράταση.

Εκεί ο Πάνγκος αρχικά και οι ελεύθερες βολές στη συνέχεια, έδωσαν το θετικό αποτέλεσμα στην Μπαρτσελόνα.

Για τους νικητές ο Κούριτς είχε 15 πόντους με 5/6 τρίποντα, την ώρα που ο Τόμιτς πρόσθεσε άλλους 15. Ο Ουάιτ πάλευε με τα… θηρία αλλά οι 21 πόντοι δεν ήταν αρκετοί για να πάρει η Ζαλγκίρις την αναμέτρηση.

ΑΠΟ ΝΩΡΙΣ ΕΔΕΙΞΕ ΤΙΣ ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ ΤΗΣ

Η Μπαρτσελόνα πέρασε δυνατά στο παρκέ της Ζαλγκίριο Αρίνα. Με τον Άντε Τόμιτς για πρωταγωνιστή και με 6 πόντους του, οι Καταλανοί προηγήθηκανε με 9-16 με 5 λεπτά να απομένουν για το δεκάλεπτο.

H πίεση της Μπαρτσα συνεχίστηκε, μέχρι να βοηθήσει για τους γηπεδούχους ο Ουόλκαπ και να μειώσει σε 18-19. Η Μπαρτσελόνα έκλεισε το δεκάλεπτο στο 18-23 αποδεικνύοντας και έμπρακτα την καλή κατάσταση στην οποία βρίσκεται το τελευταίο διάστημα.

Επιστρέφοντας στο παρκέ, με τον Ερτέλ και τον Κλαβέρ ξέφυγε με εννιά πόντους (20-29) αλλά και με 10 (20-30) για να ακολουθήσει ένα 6-0 των γηπεδούχων που απάντησαν με το ίδιο νόμισμα (τρίποντα των Ουόλτερς και Ουόλκαπ) για το 26-30.

Ενα ακόμα σουτ από τα 6,75μ από τον Κούριτς έκανε το 26-33, με τον Ουότερς να μειώνει στους πέντε. Η Ζαλγκίρις επέμεινε και έφτασε το παιχνίδι στους 3, όμως ο Κούριτς ήταν ασταμάτητος από την περιφέρεια και με τρίποντο πραγματοποίησε το 32-38.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε στα αποδυτήρια ούσα μπροστά με 5 πόντους (34-39) και ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο διάστημα από την Ζαλγκίρις.

ΤΟ ΓΥΡΙΣΕ Η ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ

Το μομέντουμ ήταν καλό για τους Καταλανούς. Ο Τόμιτς τους έδωσε αέρα 7 πόντων (34-41) και αργότερα ο Ερτέλ διαμόρφωσε το 41-47. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στους δύο με τον Καβαλιάουσκας (45-47) και με τον Ουότερς (47-49).

Ο Πάνγκος ανέλαβε πρωτοβουλίες στην επίθεση του συγκροτήματος του Πέσιτς για το 50-55 ενώ ο Μπλάζιτς έστειλε τη διαφορά στους 8 (50-58).

Ο Σλοβένος γκαρντ από τις βολές μάλιστα οδήγησε στο 50-60 το ματς στην τελευταία περίοδο. Για την Ζαλγκίρις έγινε η αρχή με τον Ουλανόβας (52-60) και τον Ουάιτ ώστε να ροκανίσει την απόστασή της από την Μπαρτσελόνα. Οι Καταλανοί όμως ήταν σε καλό δρόμο, ο Ερτέλ προσέφερε πόντους και η διαφορά επανήλθε στους 10 πόντους (54-64).

Η Ζαλγκίρις έμενε από δυνάμεις, όσο περνούσε η ώρα το σκορ ήταν σταθερά πάνω από τους 10 πόντους, με τον Ουάιτ να μειώνει σε 61-72 με 4,5 λεπτά για το τέλος. Η ομάδα του Σάρας είχε ακόμα ψυχή μέσα της, ο Ουλανόβας πραγματοποιησε το 65-74 την ώρα που χάθηκε και η κατοχή για την Μπάρτσα. Ο Ντέιβις με τις βολές του έκανε το 67-74, την ώρα που η Μπαρτσελόνα «πνιγόταν» σε κάθε επίθεσή της και με τον ίδιο τρόπο το ματς πήγε στο 69-74. Ο Κούριτς αστόχησε, όπως και ο Ουότερς για την Ζαλγκίρις, αλλά ο Τόμιτς υπέπεσε σε φάουλ και ο Ντέιβις βρέθηκε ξανά στις βολές. Εστειλε το ματς στους 4 πόντους (70-74) με 1:52 πριν τελειώσει η αναμέτρηση. Οι Λιθουανοί πλησίασαν στους 2 (72-74 και 74-76) και μετα από εξαιρετική άμυνα ισοφάρισαν με κάρφωμα του Ουάιτ.

Ο Σεραφέν δεν μπόρεσε να βάλει το καλάθι, οπως και ο Ντέιβις στον αντίποδα με το ματς να πηγαίνει στην παράταση.

ΜΙΛΗΣΕ Ο ΠΑΝΓΚΟΣ

Το έξτρα πεντάλεπτο είχε ένταση και από τις δύο ομάδες. Από τις βολές ο Τόμιτς έδωσε νέο προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα και ο Πάνγκος με τρίποντη «βόμβα» διαμόρφωσε το 76-81.

Ο Ουάιτ κάρφωσε για το 78-83 με 2:11 για το τέλος, ο Σίνγκλετον όμως έστειλε το ματς στους 8 (78-86). Ο Ουάιτ έπαιζε μόνος του στην επίθεση αλλά δεν αρκούσε αυτό και με δύο νέες βολές διαμόρφωσε το 82-86.

Ενα λάθος του Πάνγκος στο 34.9 με το σκορ στο 83-87 έδωσε ελπίδες στους γηπεδούχους, ο Ουόλτερς όμως αστόχησε με το παιχνίδι να καταλήγει στα χέρια των Καταλανών.