Μπάγερν Μονάχου – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 79-93

Οι Ρώσοι παρέμειναν αήττητοι στην Ευρωλίγκα καθώς επικράτησαν εκτός έδρας της Μπάγερν με σκορ 93-79 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής.

Την 7η συνεχόμενη της νίκη στην κανονική διάρκεια της Ευρωλίγκας κατέκτησε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, με τους Ρώσους να επικρατούν στο Μόναχο με 93-79 της Μπάγερν.

Οι Μοσχοβίτες δεν είχαν σοβαρή αντίσταση από τους γηπεδούχους, ήταν ουσιαστικοί από τα 6,75μ (13/29 τρίποντα) και έκλεισαν το ημίχρονο στο 56-40. Από εκεί και έπειτα οι φιλοξενούμενοι έπρεπε απλά να κρατήσουν την απόστασή τους και να πανηγυρίσουν μία ακόμα νίκη.

Πρώτος σκόρερ για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας ήταν ο Κόρι Χίγκινς με 19 πόντους ενώ ο Ντέρικ Ουίλιαμς ήταν κορυφαίος για τους γηπεδούχους με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ.

ΙΔΑΝΙΚΟ ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΣΣΚΑ

Oι δύο ομάδες στάθηκαν περισσότερο επιθετικό τους παιχνίδι. Αυτό ήταν και η αιτία η Μπάγερν να προηγηθεί με 11-7 με δίποντο του Ντζέντοβιτς. Ηταν ορθό αυτό όμως απέναντι στην ΤΣΣΚΑ που… λατρεύει την επίθεση;

Ο Σέρχιο με τρίποντο και ο Χάντερ με δίποντο έκαναν το 13-15, με τον παλιό παίκτη του Ολυμπιακού από τις βολές να γράφει το 16-19.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας βρήκε λύσεις στην επίθεση και μάλιστα ολοκλήρωσε ένα συνολικό 9-0 σερί για να προηγηθεί με 16-26.

Ο Κλάιμπερν πέτυχε το 18-28, με την περίοδο τελικά να λήγει στο 23-30 με την ομάδα του Ιτούδη να έχουν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης.

Και αυτό φάνηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η διαφορά ξέφυγε με τον Ντε Κολό από τα 6,75μ να πετυχαίνει το 25-38 για να τον ακολουθήσει ο Βοροντσέβιτς για το 25-41.

Δύο βολές του Ουίλιαμς μείωσαν σε 28-41 αλλά ο Κουρμπάνοβ έγραψε το 32-46.

Ο Σέρχιο πραγματοποίησε με νέο τρίποντο το 34-49 με την ΤΣΣΚΑ να τρέχει ένα επιμέρους 5-2 για το μεγαλύτερό της προβάδισμα στο ημίχρονο (36-54).

Το 40-56 του ημιχρόνου έδειχνε τη διαφορά ποιότητας των ομάδων, με την Μπάγερν να πρέπει να διορθώσει πολλά πράγματα στα επόμενα δύο δεκάλεπτα.

ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΞΕΣΠΑΣΜΑ ΑΡΚΟΥΣΕ

Η Μπάγερν λοιπόν πέρασε πιο συγκεντρωμένη στην τρίτη περίοδο. Ο Ουίλιαμς ανέλαβε δράση σε αυτό το διάστημα και παρά το 44-59 του Χίγκινς, ο πρώην ΝΒΑερ βοήθησε για το 49-59 με γκολ φάουλ. Και πάλι ο Χίγκινς σκόραρε, αλλά μέσω του Ντζέντοβιτς μετά από ώρα έπεσε κάτω απο τους 10 πόντους η απόσταση (56-65).

Ο Σέρχιο με τον Κλάιμπερν διαμόρφωσαν το 56-69 και από τις βολές του Ντε Κολό έγινε το 57-71.

Η ΤΣΣΚΑ έπαιζε σίγουρα,ο Βοροντσέβιτς σκόραρε για το 61-77, για να επανέλθουν οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή τον Ουίλιαμς και εκτελεστή τον Λο για να μειώσουν σε 65-77 που ήταν και το σκορ της περιόδου.

Και οι δύο ομάδες απέκτησαν σκορ στα πρώτα λεπτά της περιόδου (67-79), με τον Κόπονεν να σκοράρει για το 69-79.

Χάντερ και Μπούκερ κάρφωσαν αμφότεροι για το 71-83, με τον πρώτο να πετυχαίνει και το 72-85.

Οι επιθέσεις για λίγο σίγησαν, ο Σέρχιο αστόχησε από τα 7 μέτρα, όμως το επιθετικό ριμπάουντ του Κουρμπάνοβ και το φάουλ που κέρδισε, τον έστειλε στις βολές και με 2/2 έπραξε το 74-87.

Ο Πέτερς από τα 6,75μ ουσιαστικά έδωσε τέλος στις ελπίδες των γηπεδούχων, οι οποίοι την επόμενη εβδομάδα θα φιλοξενήσουν τον Ολυμπιακό στην έδρα τους.

Τα δεκάλεπτα: 23-30, 40-56, 65-77, 79-93

Μπάγερν Μονάχου (Ράντονιτς): Ντάνγκουμπιτς 3, Κόπονεν 10, Ραντόσεβιτς, Λούτσιτς 12 (1), Λο 4, Τζέντοβιτς 14 2), Γιόβιτς 9, Μπαρτέλ 7 (11 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 14 (9 ριμπάουντ), Μπούκερ  6.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 9 (1), Πίτερς 13 (3), Αντόνοφ 6, Ροντρίγκεθ 12 (4/11 τρίποντα, 8 ασίστ), Βοροντσέβιτς 3 (1), Κλάιμπερν 0 (8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χάκετ, Κουλάγκιν, Κουρμπάνοβ 10 (2), Χάινς 2, Χάντερ 10 (7 ριμπάουντ.