Γκραν Κανάρια – Μπάγερν 74-89

Με φανταστικό τέταρτο δεκάλεπτο η Μπάγερν κέρδισε 89-74 τη Γκραν Κανάρια στην Ισπανία

Την πρώτη της εκτός έδρας νίκη πήρε η Μπάγερν Μονάχου που επικράτησε με 89-74 της Γκραν Κανάρια δείχνοντας πως είναι μια ομάδα που βελτιώνεται ολοένα και περισσότερο.

Οι Γερμανοί έκαναν εκπληκτική εμφάνιση στο τέταρτο δεκάλεπτο με τον Λο να είναι κορυφαίος παίκτης και να «σφραγίζει» με την παρουσία του τη νίκη της Μπάγερν.

Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι καθοδηγούμενοι από τον Ντέρικ Ουίλιαμς και με «όπλο» την καλή τους άμυνα προηγήθηκαν με 25-36 στο 14’ έχοντας τον έλεγχο της αναμέτρησης.

Οι Ισπανοί από την άλλη πλευρά είχαν προβλήματα στην οργάνωση του παιχνιδιού τους λόγω της απουσίας του Χάνα, αλλά κατάφεραν με τον Ερικσον να μειώσου σε 42-46 στο τέλος του πρώτου μέρους.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο με τις δυο ομάδες να έχουν τις απαντήσεις και τους δυο προπονητές να μην μπορούν να επιβάλουν το παιχνίδι τους.

Οι Βαυαροί όμως είχαν τον Μαμαντού Λο, ο οποίος ανέλαβε πρωτοβουλίες και ήταν καταλυτικός για την εξέλιξη του αγώνα. Με συνεχόμενους πόντους ο Αμερικανός βοήθησε τη Μπάγερν να κάνει σερί 0-16 και από 70-71 στο 32’ να προηγηθεί 70-87 στο 38’ βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη η οποία ήρθε με το τελικό 89-74.

Από τη Μπάγερν που έπαιξε πάλι χωρίς τον Γιόβιτς οι Λο (22π, 7/7διπ, 2/3τριπ, 5ας), Ουίλλιαμς (20π, 4/7διπ) και Μπούκερ (10π., 10ρ) ήταν οιο καλύτεροι.

Για τη Γκραν Κανάρια, που αποδοκιμάστηκε στο τέλος από τους φίλους της στις εξέδρες οι Ερικσον (15π.) και Μπάλβιν (15π.0 διακρίθηκαν

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 42-46, 62-61, 74-89