Νταρουσάφακα – Γκραν Κανάρια 71-75

Κέρδισε με 75-71 τη Νταρουσάφακα με τον Ερικσον κορυφαίο παίκτη

Την τρίτη της νίκη στην Ευρωλίγκα πήρε η Γκραν Κανάρια που επικράτησε με 75-71 της Νταρουσάφακα μέσα στην Κωνσταντινούπολη παίζοντας καλύτερα στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Η Νταρουσάφακα μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και επέβαλε απο νωρίς το δικό της ρυθμό. Με πολύ δυνατή άμυνα στην περιφέρεια και με πλουραλισμό στην επίθεση οι Τούρκοι προηγήθηκαν με 22-13 στο 7’, αλλά οι Ισπανοί με τον Ερικσον να σκοράρει από τα 6.75μ μείωσε σε 22-20 στο 8΄ και σε 37-31 στο 17’.

Με ένα σερί 7-1 όμως οι γηπεδούχοι έχοντας τον ΜακΚάλουμ σε καλή βραδιά προηγήθηκαν με 44-32 και έκλεισαν το πρώτο μέρος με 44-34 έχοντας 4/9 τρίποντα έναντι 3/13 της Γκραν Κανάρια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι όμως ήταν εκείνοι που πήραν τον έλεγχο του αγώνα. Κατάφεραν να περιορίσουν την κυκλοφορία της μπάλας και δυσκόλεψαν την οργάνωση των επιθέσεων στη Νταρουσάφακα, ενώ με τον Πατσέτσνικς και τον Ερικσον είχαν αξιόπιστες λύσεις στην δική τους επίθεση.

Έτσι τελείωσαν την περίοδο έχοντας προβάδισμα με 56-57 και μάλιστα προηγήθηκαν με 60-57 στο 31’ με τον Τιλί!

Οι Τούρκοι άλλαξαν την άμυνά τους, έγιναν πιο επιθετικοί, πίεσαν τους αντιπάλους τους οδηγώντας τους σε λάθη και πήραν αυτοί το προβάδισμα με το ματς να γίνεται θρίλερ.

Οι Ισπανοί όμως είχαν βάλει για τα καλά πλώρη για τη νίκη. Με τον Ερικσον και τον Στρόμπερι να δίνουν ανάσες η Γκραν Κανάρια προηγήθηκε με 65-73 στο 37’ και εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των αντιπάλων της, που ήταν νευρικοί και έκαναν εύκολα λάθος.

Ετσι έφτασαν στην επικράτηση με το τελικό 71-75 φτάνοντας στην τρίτη τους νίκη στη διοργάνωση.

Οι Ερικσον (23π.), Πατσέτσνικς (17π.) και Στρόμπερι (10π.) ήταν οι καλύτεροι, ενώ για τη Νταρουσάφακα οι ΜακΚάλουμ (13π.) και Κιντ (8π.) διακρίθηκαν.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 44-34, 57-57, 71-75.