Αναντολού Εφές – Αρμάνι Μιλάνο 73-68

Η Αναντολού Εφές έσπασε την κατάρα των εντός έδρας ματς, καθώς επικράτησε με 73-68 της Αρμάνι Μιλάνο, παίρνοντας την πρώτη της νίκη στην Τουρκία.

Με τον Βλάντιμιρ Στίματς να είναι συγκλονιστικός (19π, 10 ριμπ.) και τον Έρικ Μακόλουμ να πετυχαίνει 13 από τους 15 πόντους του στην τελευταία περίοδο η Εφές επικράτησε με 73-68 της Αρμάνι Μιλάνο και πανηγύρισε την πρώτη εντός έδρας νίκη της για φέτος.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκεια του, με τους γηπεδούχους προεξάρχοντος του Ντράγκιτς (7π. στο 1ο δεκάλεπτο) έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +7 (23-16). Στο δεύτερο δεκάλεπτο κυριάρχησαν οι άμυνες με τους φιλοξενούμενους να κατεβάζουν τη διαφορά στους τρεις (33-30).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο και το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια, με την Αρμάνι να μαζεύει σταδιακά τη διαφορά και μάλιστα να φτάνει στο +4 (57-61) έξι λεπτά πριν τη λήξη. Κάπου εκεί πήρε το όπλο του ο Έρικ Μακόλουμ που με οκτώ σερί πόντους έδωσε το προβάδισμα στην Εφές (64-61).

Το ματς στα τελευταία λεπτά έγινε θρίλερ με τον Μίτσοφ να δίνει με 1/2 βολές το προβάδισμα στην Αρμάνι (67-68), πριν ο Στίματς πετύχει ένα μεγάλο καλάθι και φάουλ για να κάνει το 70-68. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Μακόλουμ έκοψε τον Τζέρελς και ο Ντράγκιτς με τρίποντο σφράγισε τη νίκη της Εφές.

Tα δεκάλεπτα: 23-16, 33-30, 52-50, 73-68