Αρμάνι Μιλάνο – Μπάγερν Μονάχου 78-80

Η Μπάγερν Μονάχου πήρε το «ντέρμπι» της οκτάδας κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο (78-80). Μοιραίος ο Τζειμς στην εκπνοή για τους Ιταλούς.

Μετά από ένα πραγματικό ντέρμπι, η φιλοξενούμενη Μπάγερν επικράτησε μέσα στο Μιλάνο της Αρμάνι (80-78).  «Μοιραίος» για τους Ιταλούς στο τέλος ο Μάικ Τζέιμς. Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς ανέβηκε στο  7-6 και κλείνει θέση… διαρκείας στην οκτάδα.  Το διπλό μέσα στο Μιλάνο πιστώνεται εν πολλοίς στον Ντέρικ Ουίλιαμς (21π., 6ριμπ.).

Για τους Ιταλούς, ξεχώρισε ο Μάικ Τζέιμς που είχε 17 πόντους με 5/18 εντός πεδιάς, 6 ριμπάουντ και 8 ασίστ. ), όμως στο τέλος απέβη μοιραίος καθώς αστόχησε και δεν έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Αμφίρροπα τα πράγματα στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να κάνουν δυναμικό ξεκίνημα αλλά τους Βαυαρούς να ισορροπούν στη συνέχεια, με τα  δύο τρίποντα του Τζέρελς να γράφουν το 16-15 του πρώτου δεκαλέπτου.

Η Μπάγερν δεν άφηνε την Αρμάνι να πάρει κεφάλι στο σκορ, μάλιστα κατάφερε και να προηγηθεί με έξι πόντους (27-33) στο 15ο λεπτό. Το ημίχρονο τελικά έκλεισε στο 40-41.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και πάλι οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν ρυθμό με μακρινά σουτ. Καμία δεν έχτισε μια διαφορά ασφαλείας. Ακόμα και όταν οι Ιταλοί έφτασαν στο +5, οι φιλοξενούμενοι έδωσαν άμεσα απάντηση και με επιμέρους 0-8 πέρασαν ξανά μπροστά(57-58).

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, ο Αμάιζε ανέβασε στο +6 την Μπάγερν (59-65 στο 32′) αλλά η Αρμάνι έφερε το ματς στα ίσια (69-69 στο 36′). Ο Νέντοβιτς πέτυχε κρίσιμο τρίποντο για το 78-74 στα 64″ για την λήξη. Οι πρωταθλητές Γερμανίας, έφτασαν έτσι σε πολύ μεγάλο διπλό (78-80). Μάικ Τζέιμς και Τζεφ Μπρουκς αστόχησαν στο τέλος μην καταφέρνοντας να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση…

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 40-41, 57-58, 78-80