Μπαρτσελόνα – Νταρουσάφακα 97-65

Σε ένα ματς- επίδειξη επιθετικού μπάσκετ και πλουραλισμού, η Μπαρτσελόνα διέλυσε την Νταρουσάφακα με 97-65.

Η Μπαρτσελόνα υποδέχτηκε την Νταρουσάφακα στο Παλαού Μπλαουγκράνα, με τους Καταλανούς να είναι σαρωτικοί στο πρώτο ημίχρονο, κάνοντας ότι ήθελαν τους Τούρκους. Χαρακτηριστικό είναι πως το σκορ ημιχρόνου ήταν στο 54-27, με την «Νταρού» να σκοράρει με το σταγονόμετρο.

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Πέσιτς έπαιξαν απελευθερωμένοι και κατάφεραν τελικά να επικρατήσουν με το ευρύτατο 97-65. Όλοι οι διαθέσιμοι παίκτες αγωνίστηκαν τουλάχιστον 5’ και σκόραραν, ενώ και η τεράστια διαφορά στα ριμπάουντ (46 έναντι 25) ήταν δείγμα της διάθεσης και της συγκέντρωσης των γηπεδούχων.

Με τη νίκη αυτή οι Καταλανοί ανέβηκαν στην 6η θέση με ρεκόρ 9-7, την ώρα που η ουραγός Νταρουσάφακα υπέστη την 14η ήττα της σε σύνολο 16 αγωνιστικών.