Εφές – Νταρουσάφακα 82-68

Ανετη νίκη για την Εφές επί της αδύναμης Νταρουσάφακα, η οποία τη διατήρησε μόνη στην 4η θέση.

Κανένα πρόβλημα απέναντι στην ουραγό Νταρουσάφακα δεν είχε η Εφές την οποία υποδέχθηκε στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν επικράτησε με 82-68, βελτίωσε το ρεκόρ της στο 13-6 και φυσικά παραμένει μόνη στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Ουσιαστικά οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν ανταγωνιστικοί για ένα δεκάλεπτο, το πρώτο. Στο δεύτερο όμως οι γηπεδούχοι πάτησαν το… γκάζι και με συνολικό σκορ 24-11 πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με «αέρα» 20 πόντων (45-25)!

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Εφές δεν έπαιξε την ίδια καλή άμυνα, ήταν όμως ιδιαιτέρως αποτελεσματική στην επίθεση, διατηρώντας τη διαφορά πολύ ψηλά (63-34 στο 27’). Ετσι η υπόθεση νίκη είχε κριθεί από νωρίς.

Η τελευταία περίοδος είχε τελείως διαδικαστικό χαρακτήρα με τους παίκτες των γηπεδούχων να κρατούν το προβάδισμα τους γύρω από τους 20 πόντους (68-48, 76-52).

Μόερμαν, Μίσιτς και Μπομπουά ήταν οι καλύτεροι της Εφές, η οποία είχε εξαιρετικό ποσοστό ευστοχίας στα δίποντα.

Από πλευράς Νταρουσάφακα που έπεσε στο 2-17, διασώθηκαν μόνο οι Ντάγκλας και Εβανς.