Νταρουσάφακα – Μπασκόνια 80-75

Η Νταρουσάφακα επικράτησε της Μπασκόνια με 80-75 στην έδρα της και «βάζει πλάτη» στους πράσινους.

Η Νταρουσάφακα κέρδισε με 80-75 τη Μπασκόνια στην Πόλη και έφτασε στις τρεις νίκες στην Ευρωλίγκα. Την ίδια στιγμή όμως η νίκη των Τούρκων είναι ένα… δώρο στον Παναθηναϊκό, μια και οι Βάσκοι έχασαν σημαντικό έδαφος για να πάρουν την πρόκριση στα πλέι οφ.

Στο πρώτο μέρος η Μπασκόνια ήταν συνολικά καλύτερη, είχε τον έλεγχο και με τους Χουέρτας, Τζάνινγκ να δίνουν λύσεις κατάφερε να προηγηθεί με 18-26 στο 9’.

Οι Βάσκοι διατήρησαν το προβάδισμα στο σκορ και κατάφεραν να βρουν λύσεις παρά την δυνατή άμυνα των Τούρκων παίρνοντας προβάδισμα με 36-43 στο 16’, αλλά οι γηπεδούχοι με τον Ερικ βρήκαν τον τρόπο να μείνουν κοντά στο σκορ και να κλείσουν το πρώτο μέρος με 45-47.

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στο τρίτο δεκάλεπτο με τους Τούρκους να έχουν τις απαντήσεις και με τον Ντάγκλας να αναλαμβάνει πρωτοβουλίες άρχισαν να επιβάλουν το ρυθμό τους. Προηγήθηκαν μάλιστα με 53-51 στο 24’ και έκλεισαν την περίοδο με 63-61.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο έκαναν την αντεπίθεσή τους με «όπλο» την πολύ δυνατή τους άμυνα πάνω στα ατού του Περάσοβιτς και με τους Ντάγκλας, Ερικ να είναι ασταμάτητοι.

Στο 38’ πήραν διαφορά οκτώ πόντων (78-70), αλλά η Μπασκόνια με τον Τζάνινγκ μείωσε σε 78-75 στα 21’’ πριν το τέλος. Οι γηπεδούχοι όμως ήταν ψύχραιμοι και πήραν τη νίκη με το τελικό 80-75.

Τα δεκάλεπτα: 21-29, 45-47, 63-61, 80-75