Μπάγερν Μονάχου – Φενέρμπαχτσε 90-86

Δείχνοντας απίστευτο χαρακτήρα και με τους Γουίλιαμς, Γιόβιτς να σημειώνουν από 19 πόντους έκαστος, η Μπάγερν λύγισε σε 50 λεπτά αγώνα την πανίσχυρη και πρωτοπόρο Φενέρμπαχτσε.

Σε ένα από τα συγκλονιστικότερα ματς της φετινής σεζόν, η Μπάγερν πέτυχε τεράστια νίκη για την προσπάθεια που κάνει να προκριθεί στην 8άδα. Οι Βαυαροί  υπέταξαν τη στο Μονάχο τη Φενέρμπαχτσε με 90-86, στην 2η παράταση! Ένα αποτέλεσμα που βεβαίως δεν αρέσει καθόλου στον Παναθηναϊκού που μάχεται επίσης για να προκριθεί στα πλέι οφ.

Οι Γερμανοί είχα την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη στην κανονική διάρκεια καθώς με καλάθι του Γουίλιαμς και βολές του Ντέτοβιτς απάντησαν στο τρίποντο του Μέλι (61-64), προσπερνώντας με 65-64 32’’ πριν το τέλος.

Μάλιστα στην επίθεση της Φενέρ έπαιξαν καλή άμυνα και στη συνέχεια κέρδισαν νέο ζευγάρι βολών, αυτή τη φορά με τον Ντάγκουμπιτς. Ωστόσο, ο παίκτης της Μπάγερν ευστόχησε μόνο στην πρώτη βολή (66-64) και έτσι οι Τούρκοι που είχαν 12 δευτερόλεπτα στη διάθεσή του σκόραραν με τον Σλούκα (66-66) για να στείλουν το ματς στην παράταση!

Και στο έξτρα πεντάλεπτο έσπασαν καρδιές όμως. Ο Ντέντοβιτς με τρίποντο στο 44’ έβαλε μπροστά τους Βαυαρούς (77-76), για να απαντήσει επίσης με τρίποντο, μετά την ασίστ του Σλούκα, ο Ντατόμε (77-79) στα 50’’ Τότε όμως ο Λούσιτς με νέα βόμβα από τα 6,75μ. έκανε το 80-79 στα 4’’!

Και πάλι όμως η ομάδα του Ζοτς βρήκε τον τρόπο να στείλει το ματς και σε δεύτερη παράταση! Ο Λοβέρν κέρδισε βολές βάζοντας τη 2η για το 80-80 μετά από 45 λεπτά ματς!

Οι παίκτες του Ράντονιτς έπαιξαν σπουδίες άμυνες, βρήκαν μεγάλα καλάθια από τους τους Ντάγκουμπιτς και Μπαρτέλ έφτασαν σε αυτό το σπουδαίο 90-86.

Στο 11-10 πλέον η Μπάγερν, στο 18-3 η ομάδα του Κώστα Σλούκα που είχε 11π. και 7 ασίστ, αλλά δεν κατάφερε να οδηγήσει την ομάδα του στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 29-34, 52-52, 66-66, 80-80 (1ηπαρ.), 90-86 (2η παρ.)