Μπασκόνια – Μπάγερν Μονάχου 76-68

Νίκη διπλής σημασίας για τους Βάσκους, καθώς κάλυψαν και τη διαφορά των έξι πόντων με τους οποίους είχαν ηττηθεί στο ματς του πρώτου γύρου.

Μπασκόνια – Μπάγερν Μονάχου 76-68 | to10.gr

Παρότι έπαιξε με τις σημαντικές απουσίες των Σενγκέλια και Γκρέιντζερ, η Μπασκόνια επικράτησε στη Βιτόρια της Μπάγερν με 76-68 για την 22η αγωνιστική. Στο 11-11 οι Βάσκοι, στο ίδιο ρεκόρ και οι Γερμανοί,, με τους Ισπανούς να καλύπτουν και τη διαφορά των 6 πόντων με την οποία είχαν ηττηθεί (77-71)στο Μόναχο.

Οσον αφορά την εικόνα του ματς, είχαμε ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια, με τους γηπεδούχους να έχουν πάντως μια μικρή διαφορά 2-6 πόντους στο μεγαλύτερο διάστημα.

Το ημίχρονο έληξε στο 38-37 με τη Μπασκόνια να είναι πιο αποτελεσματική στην επίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο σημειώνοντας 21 πόντους. Μάλιστα οι γηπεδούχοι έφτασαν για πρώτη φορά στο +10 (72-62), μετά από καλάθι του Πουαριέ, 2,5 λεπτά πριν το φινάλε.

Κάποια λάθη όμως λίγο έλειψε να τους στοιχίσουν τη νίκη, τελικά όμως άντεξαν. Μάλιστα ο Πουαριέ με καλάθι στην εκπνοή έγραψε αυτό το άκρως πολύτιμο +8, χαρίζοντας και την ισοβαθμία στην ομάδα του.