Ρεάλ Μαδρίτης – Μπάγερν Μονάχου 91-78

Η Ρεάλ επικράτησε στην Μαδρίτη με 91-78 της Μπάγερν Μονάχου παίζοντας πειστικά στον δεύτερο ημίχρονο.

Για κάτι παραπάνω από 20 λεπτά πίστευε κάνεις ότι θα είναι ντέρμπι. Η Ρεάλ όμως στη συνέχεια σοβαρεύτηκε, παρουσιάστηκε  μεταμορφωμένη  στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε μια άνετη επικράτηση με 91-78 επί της Μπάγερν στην Μαδρίτη.

Για τους νικητές που ελπίζουν στο καλύτερο πλασάρισμα στις κορυφαίες θέσεις της βαθμολογίας ο Σερχιο Γιούλ θυμήθηκε τον παλιό καλό του εαυτό με 15 πόντους και 4/6 τρίποντα, με τον Πάμπλο Λάσο να έχει άλλους 4 παίκτες διψήφιους  (Ράντολφ  με 13, Κάρολ με 13,Ταβάρες με 10 και Ντεκ με 13).

Η εξέλιξη του ματς

Οι Μαδριλένοι είχαν από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ. Ο Ράντολφ ήταν πηγή κινδύνου για τους Βαυαρούς με τον Αμερικανό φόργουορντ να διαμορφώνει 11-6. Οι παίκτες του Ραντονιτς απέδειξαν γρήγορα ότι αποτελούν μια ομάδα με αυταπαρνηση και ισοφάρισε σε 11-11. Μάλιστα μέσω του Ουίλιαμς προηγήθηκαν με τρεις (12-15) για να έρθει όμως η άμεση απάντηση των γηπεδούχων και να επιστρέψουν με πόντους των Αγιόν και Κάρολ στο 19-17. Το δεκάλεπτο τελείωσε με μπαζερ μπιτερ τρίποντο του Ντεκ, με το σκορ να φτάνει στο 22-17 για τους πρωταθλητές Ευρώπης.

Το προβάδισμα ξέφυγε κι άλλο, ο Κάρολος έκανε το 28-17 με τον Γιούλ να τρέχει το 14-0 των Ισπανών με ένα τρίποντο που φέρει τη σφραγίδα του.

Μετά το τάιμ άουτ οι Βαυαροι έδειξαν σφυγμό, όμως και πάλι η Ρεαλ με τριποντα κατά κύριο λόγο προσπέρασε με 34-24. Ο Λο απάντησε για το 34-27, με τους γηπεδούχους πάντως να μην δείχνουν να ανησυχούν και πολύ και να ελέγχουν την κατάσταση. Ο Κάρολ έκανε από τις βολές το 38-29, η Μπαγερν μείωσε στους 4 (38-34) αλλά ο Ταβάρες κάρφωσε και ισορρόπησε προσωρινά το ματς. Οι Βαυαροι δεν τα παράτησαν, πίεσαν και έφτασαν στον πόντο, με τον Ταβάρες να καρφώνει ξανά και να κλείνει το ημίχρονο στο 42-39 για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο.

Το ντέρμπι στην Μαδρίτη συνεχίστηκε.  Η Ρεαλ δεν μπορούσε να ξεφύγει εύκολα από την πικρή της Μπαγερν, αλλά οι Ταβάρες και Ντεκ έγραψαν το 50-45.

Μετά από λάθος του Ντζέντοβιτς ο Ράντολφ έδωσε αέρα 7 πόντων στην ομάδα του αναγκάζοντας τον Ράντονιτς να πάρει εσπευσμένα τάιμ άουτ.  Η Ρεαλ έφτασε στο 56-45 με ένα 10-0 σερί, ο Λούτσιτς το διέκοψε αλλά ο Γιούλ με τρίποντο πέτυχε το 59-47. Και όσο η ομάδα των Γερμανών έμπαζε στην άμυνα τόσο την φόρτωνε με τρίποντα εκείνη των Ισπανών, με τον Ράντολφ να ανεβάζει τη διαφορά στους 15 πόντους (62-47). Μάλιστα ο Αμερικανός φόργουορντ πέτυχε αργότερα και… τετράποντο στέλνοντας το ματς στο 71-52, σκορ που ήταν και αυτό του τρίτου δεκαλέπτου.

Η Μπαγερν ήθελε να συμμαζέψει την κατάσταση, όμως ο Γιούλ και πάλι έστειλε την διαφορά στους 16 (76-60) με ένα τρίποντο. Ο Ουίλιαμς μέσω των βολών έκανε αισθητή την αναιμική του παρουσία με τον Μπαρτέλ πάντως να αναγκάζει τον Λασο σε…ταυ αφού με έναν σουτ από το τρίποντο μείωσε στους 10 (78-68). Η Ρεαλ παρέμεινε κυρίαρχη και το τελικό σκορ λέει την πλήρη αλήθεια για την διαφορά κλασεις των δύο ομάδων.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 42-39, 71-52, 91-78