Αναντολού Εφές – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 78-80

Με καλάθι του Χίγκινς στα 5’’ πήρε τη νίκη η ομάδα του Ιτούδη από την Εφές.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επέστρεψε στις νίκες, καθώς πέρασε από την Πόλη κερδίζοντας την Εφές Αναντολού με 80-78 και πλέον ετοιμάζεται για το μεγάλο ντέρμπι κορυφής με την Φενέρμπαχτσε.

Ο Κόρεϊ Χίγκινς ήταν ο «άνθρωπος της τελευταίας στιγμής» για την ομάδα του Ιτούδη, καθώς με καλάθι στα 5΄΄ έδωσε τη νίκη στους Ρώσους.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν το παιχνίδι χωρίς να μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ, καθώς το πρώτο δεκάλεπτο ήταν περισσότερο αναγνωριστικό και οι δυο ψηλοί τους (Ντάνστον, Χάινς) είχαν δραστηριότητα.

Στη συνέχεια οι Ρώσοι με τον Ντε Κολο να αναλαμβάνει πρωτοβουλίες προηγήθηκαν με 31-39 στο 18’ και με 35-40 στο ημίχρονο.

Εφτασαν τη διαφορά στους 9 πόντους (50-59 στο 29’) με τον Χίγκινς και τον Χάινς, αλλά η Εφές αντέδρασε και μεόιωσε σε 76-76 στα 59’’ με τρίποντο του Σιμόν.

Στα 45’’ ο Χίγκινς με τη λήξη της επίθεσης έδωσε προβάδισμα με 76-78 και ο Σιμόν με βολές στα 5’’ ισοφάρισε σε 78-78. Ο Ιτούδης πήρε τάιμ άουτ και σχεδίασε μια πολύ έξυπνη επίθεση με τον Χίγκινς ξανά να σκοράρει σε λέι απ και να γράφει το τελικό 78-80.

Από την ΤΣΣΚΑ οι Χίγκινς (19π., 7/9διπ) και Χάϊνς (15π.) ήταν οι κορυφαίοι, εώ για την Εφές προσπάθησαν οι Ντάνστον (19π., 8/10διπ, 9ρ.) και Σιμόν (13π.).

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 35-40, 58-61, 78-80