ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Μπασκόνια 94-68

Η ΤΣΣΚΑ σκόρπισε με 94-68 τη Μπασκόνια στη Μόσχα και έκανε το 1-0 στα πλέι οφ

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δυσκολεύτηκε μόνο ένα ημίχρονο από τη Μπασκόνια, αλλά στη συνέχεια ήταν πολύ καλή και έφτασε στην επικράτηση με 94-68 κάνοντας το 1-0 στη σειρά των πλέι οφ.

Οι δυο ομάδες θα τα… ξαναπούν την Πέμπτη και πάλι στη Μόσχα.

Στο πρώτο μέρος οι Βάσκοι ήταν σούπερ ανταγωνιστικοί, καθώς κατάφεραν να «παγώσουν» το ρυθμό και να μην επιτρέψουν στους σουτέρ της ΤΣΣΚΑ να μπουν στο παιχνίδι. Με τους Σιλντς και Χίλιραντ να βρίσκουν λύσεις προηγήθηκαν με 32-35 στο 16’ έχοντας τον έλεγχο του αγώνα.

Η ΤΣΣΚΑ προσπαθούσε να βρει τρόπους για να ανεβάσει την ένταση στο παιχνίδι της και να εκμεταλλευτεί την καλή βραδιά του Σέρχι κλείνοντας το πρώτο μέρος με 44-40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως οι Ρώσοι έκαναν την αντεπίθεσή τους και άρχισαν να… σφυροκοπούν τη Μπασκόνια. Με απανωτά τρίποντα και πολύ καλή άμυνα πάνω στους Σενγκέλια και Σιλντς η ομάδα του Ιτούδη έκανε σερί 13-0 και προηγήθηκε με 63-47 στο 25’ για να τελειώσει το δεκάλεπτο με 73-52 βάζοντας γερά θεμέλια για τη νίκη της. Μάλιστα στο διάστημα αυτό είχε 6/10 τρίποντα!

H Μπασκόνια είχε… παραδώσει το πνεύμα της, καθώς δεν μπορούσε να αντιδράσει απέναντι στην ποιότητα και την εμπειρία των γηπεδούχων, οι οποίοι έκαναν εύκολα το 1-0 στη σειρά κερδίζοντας με 94-68.

Από τη ρωσική ομάδα ο Σέρχι Ροντρίγκεθ ήταν καταπληκτικός (19π, με 5/6τριπ), ενώ πολύ καλοί ήταν οι Χίγκιςν (12π.0 και Ντε κολό (11π.).

Από τους Βάσκους προσπάθησαν οι Σιλντς (17π.) και Πουαριέ (12π.)

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 44-40, 73-52, 94-68