Μπασκόνια – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 77-84

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κέρδισε 84-77 την Μπασκόνια και πήρε το πλεονέκτημα έδρας με τρομερό Ντε Κολό!

Με το… ίδιο νόμισμα πλήρωσε η ΤΣΣΚΑ τη Μπασκόνια καθώς την κέρδισε με 84-77 μέσα στη Βιτόρια και πήρε το πλεονέκτημα έδρας ξανά στα χέρια της.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, είχε πολλές λύσεις και κυρίως σε εκπληκτική βραδιά τον Νάντο Ντε Κολό, που οδήγησε την «ομάδα του στρατού» στην επικράτηση.

Πλέον προηγείται με 2-1 στις νίκες και την Μ. Παρασκευή θα επιχειρήσει να πάρει και την Τρίτη για να… επιστρέψει στη Βιτόρια για το Φάιναλ φορ.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας από τα πρώτα λεπτά του αγώνα μπήκε στο παρκέ για να αιφνιδιάσει την αντίπαλό της και να πιέσει το μυαλό της. Με τον Ντε Κολό να δίνει λύσεις στην περιφέρεια, αλλά και τους Χάινς, Βορόντσεβιτς να κρατούν «θωρακισμένη» την ρακέτα, οι Ρώσοι προηγήθηκαν με 18-31 στο 11’ έχοντας 6/10 διπ και 5/7 τριπ.

Η Μπασκόνια αντέδρασε με τον Πουαριέ να κερδίζει τις «μάχες» μέσα στη ρακέτα και τον Χίλιαρντ να «ξεκολλάει» στην επίθεση. Ετσι μείωσε σε 33-39 στο 16’ με το γήπεδο να… παίρνει φωτιά!

Όμως οι Ρώσοι είχαν και πάλι τον τρόπο να ξεφύγουν. Αυτή τη φορά με τον Χάινς να σκοράρει και τον Χάντερ να κόβει στην άμυνα ανέβασαν τη διαφορά ξανά στους εννέα πόντους (35-44 στο 18’) για να τελειώσουν το πρώτο μέρος με επτά πόντους (39-46).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μπασκόνια επέστρεψε στο παρκέ με… άγριες διαθέσεις. Εβαλε περισσότερους παίκτες την εξίσωση, είχε τον Χουέρτας και τον Βόιτμαν πιο δραστήριους και… κυνήγησε την ΤΣΣΚΑ περισσότερο. Ετσι μείωσε σε 51-54 στο 24’ και ανάγκασε τους Ρώσους να αλλάξουν το πλάνο τους.

Το ματς έγινε… θρίλερ με τους Βάσκους να πιέζουν ασφυκτικά και να έχουν καλύτερα ποσοστά ευστοχίας μειώνοντας με το τέλος του δεκάλεπτου σε 59-62.

Οι Βάσκοι μάλιστα είχαν πάρει… φόρα και πέρασαν μπροστά στο σκορ μετά από πάρα πολλή ώρα (65-62 στο 31’) και το ματς έγινε σούπερ ντέρμπι. Η ΤΣΣΚΑ με το Κλάιμπερν να σημειώνει κάποια παλικαρίσια καλάθια, αλλά και τον Ντε κολό να είναι εγγύηση και τους Χάντερ, Χάινς να κλείνουν τη ρακέτα, ξαναπήρε την κατάσταση στα χέρια της (74-81 στο 1.25’’ πριν το τέλος.

Ο Γκαρίνο στα 25’’ μείωσε σε 77-81, αλλά στη συνέχεια ο Χίγκινς ήταν εύστοχος στις βολές και ο Χουέρτας στα 11’’ πάτησε την πλάγια γραμμή με τους Ρώσους να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 84-77.

Από τους Ρώσους οι Ντε Κολό (28π, 5/9διπ, 4/6τριπ), Χίγκινς (11π.) και Κλάϊμπερν (10π, 7ρ.) ήταν οι καλύτεροι, ενώ για τους γηπεδούχους προσπάθησαν οι Πουαριέ (19π, 7/10 διπ, 15ρ.) και Χίλιαρντ (13π.).

Τα δεκάλεπτα: 18-28, 39-46, 59-62, 77-84.