Χίμκι-Μακάμπι Τελ Αβίβ 89-83

Με πρωταγωνιστές τους Τίμα, Σβεντ και Γκιλ, η Χίμκι έκανε ποδαρικό με το... δεξί στη νέα Euroleague, καθώς επικράτησε με 89-83 της Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Η Χίμκι νίκησε 89-83 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στην πρεμιέρα της Euroleague και μπήκε με τον ιδανικό τρόπο στη νέα και διευρυμένη Εuroleague.

Η Χίμκι πήρε από νωρίς το προβάδισμα του αγώνα και χάρη σε τρία τρίποντα του Γιάνις Τίμα το σκορ πήγε στο 22-16, για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 24-21. Η Μακάμπι είχε πολύ κακό ποσοστό στα τρίποντα στην αρχή του αγώνα (μόλις 1/10) και μοιραία έμεινε πίσω στο σκορ με 39-27.

Στην επίθεση της ρωσικής ομάδας πρωταγωνιστικό ρόλο έπαιξαν οι Σβεντ και Γκιλ με 22 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ ακολούθησαν Τίμα και Γιερέμπκο με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα. Το ημίχρονο της αναμέτρησης έληξε με τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 48-40.

Η Χίμκι μπήκε… φουριόζα και στο β’ μέρος και πήρε διψήφια διαφορά στο 25′ (60-49). Ωστόσο, με ένα σερί 7-0 της Μακάμπι η διαφορά έφτασε στους 4 πόντους (60-56). Το… τελειωτικό χτύπημα των Ρώσων στους φιλοξενούμενους, όλοι πίστεψαν πως ήρθε στο 73-56 με το οποίο προηγήθηκε η Χίμκι, χάρη σε ένα σερί 13-0.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου όμως αντέδρασε εκ νέου και μείωσε στους 5 πόντους (82-77), αλλά μέχρι εκεί. Το τελικό 89-83 ήταν γεγονός και η Χίμκι μπήκε με το… δεξί τη νέα σεζόν στη Euroleague.