Ζενίτ – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 70-87

Έκανε τα εύκολα δύσκολα η ΤΣΣΚΑ, αλλά επιβλήθηκε της Ζενίτ κι επέστρεψε στις επιτυχίες, μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό.

Από την αρχή έδειχνε να ελέγχει την κατάσταση και πολλοί θεώρησαν ότι θα περάσει ένα εύκολο απόγευμα. Άλλωστε, η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στην ΤΣΣΚΑ και στη Ζενίτ είναι τεράστια και το γεγονός ότι η ομάδα του Ιτούδη έπαιζε εκτός έδρας δεν έμοιαζε ικανό να διαφοροποιήσει το στάτους.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι θα κάνει… υγιεινό περίπατο, έβαλε δύσκολα στον εαυτό της, χάνοντας κατά κράτος τη μάχη στο τρίτο δεκάλεπτο. Χρειάστηκε τρία λεπτά για να επαναφέρει την… κανονικότητα και να νικήσει με 87-70.

Η απουσία του Χάκετ δεν διαφοροποιούσε τα δεδομένα. Ο Τζέιμς (αν και δεν είχε πάντα τις καλύτερες των επιλογών) οδήγησε τη μοσχοβίτικη επίθεση, έχοντας αρκετούς συμπαραστάτες. Ο Χίλιαρντ με τον Κουρμπάνοφ από την περίμετρο (και όχι μόνο), ο Φόγκμαν με τον Χάινς κοντά στο καλάθι, έδωσαν τον απαιτούμενο πλουραλισμό κι η άμυνα ολοκλήρωσε τη δουλειά.

Η Ζενίτ κρατά το επιμέρους 22-13 της τρίτης περιόδου. Αν και βρέθηκε να χάνει με 37-54, έκλεισε το δεκάλεπτο με το σκορ στο 59-61! Βεβαίως, παρότι πλησίασε στο καλάθι κατέρρευσε, αλλά δεν είναι παράλογο όταν απέναντι υπάρχει η ΤΣΣΚΑ, που μπορεί σε χρόνο dt να διαλύσει (σχεδόν) κάθε άμυνα.

Και στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Μοσχοβίτες ήταν σαρωτικοί. Ο Αγιόν ήταν μια ομάδα μόνος του, ενώ Χόλινς και Τόμας βοήθησαν στο σκοράρισμα, έχοντας πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 37-48, 59-61, 70-87.