Μπασκόνια-Μπάγερν Μονάχου 93-60

Με πρωταγωνιστή τον Τορνίκε Σενγκέλια που πέτυχε 19 πόντους, η Μπασκόνια διέσυρε την Μπάγερν με 93-60 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Euroleague και οι δύο ομάδες πλέον, έχουν ρεκόρ 3-3 στη διοργάνωση.

Η Μπασκόνια ήταν καταιγιστική κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου καθώς επικράτησε με 93-60 και πέτυχε την τρίτη της νίκη σε έξι αγωνιστικές στη Euroleague.

Οι Βάσκοι είχαν ως πρωταγωνιστή ποιον άλλον; Τον Τορνίκε Σενγκέλια, ο οποίος πέτυχε 19 πόντους, ενώ είχε άξιους συμπαραστάτες τους Τζάνινγκ (16 πόντοι), Στάουσκας (12 πόντοι) και Πολονάρα (10 πόντοι, 5 ριμπάουντ).

Από νωρίς φάνηκε ξεκάθαρα πως η Μπασκόνια έχει το πάνω χέρι, καθώς η πρώτη περίοδος έκλεισε με σκορ 29-10 υπέρ των γηπεδούχων. Στη δεύτερη περίοδο δεν άλλαξε κάτι δραματικά με τη διαφορά να είναι συνεχώς πάνω από τους 20 πόντους, ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 52-29.

Η Μπάγερν προσπάθησε να πλησιάσει στο σκορ στο β’ μέρος μειώνοντας στους 15 πόντους (60-45), αλλά η χαλαρότητα της Μπασκόνια δεν κράτησε πολύ με τη διαφορά να εκτοξεύεται ακόμη και στους 35 πόντους (93-58), με το τελικό σκορ να γράφει 93-60.

Τα δεκάλεπτα: 29-10, 52-29, 66-47, 93-60