Ερυθρός Αστέρας- Βιλερμπάν 65-65 (72-74 παρ.)

Σε ένα παιχνίδι με δραματικό φινάλε, η έκπληξη της διοργάνωσης, Βιλερμπάν νίκησε στην παράταση 74-72 τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι και πέτυχε την πρώτη εκτός έδρας νίκη στη φετινή Euroleague.

Η Βιλερμπάν έπειτα από τις μεγάλες νίκες με τους δύο «αιώνιους», την ΤΣΣΚΑ και την Μπασκόνια, έκανε «σεφτέ» και μακριά από το «Αστρομπάλ», σε ένα ματς που ο Ερυθρός έχασε την ευκαιρία να νικήσει στο τέλος της κανονικής διάρκειας.

Πρωταγωνιστές για τους νικητές οι Ζαν-Σαρλ (20 πόντοι) και Τζεκίρι (18 πόντοι, 19 ριμπάουντ). Αντίθετα για τους γηπεδούχους καλύτεροι παίκτες ήταν ο Μπάρον με 16π. και ο Λορέντσο Μπράουν με άλλους 15 πόντους.

Το ματς

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τους Σέρβους να προηγούνται 10-4 και την Βιλερμπάν να ισορροπεί με τους Τζεκίρι και Ζαν- Σαρλς για το 12-12 (8′).

Οι πρωταθλητές Σερβίας προσπάθησαν να ξεφύγουν με τον Νταβίντοβατς και πήραν διαφορά (27-21, 15′). Ο Λορέντζο Μπράουν έκανε το 33-24 (17′), αλλά οι Γάλλοι με τους Τζάκσον-Τζιεκίρι μείωσαν σε 36-32 στο τέλος του πρώτου μέρους.

Στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου, ο Ερυθρός Αστέρας απομακρύνθηκε (41-32 στο 21’), αλλά η Βιλερμπάν απάντησε με σερί 9-0 για το 41-41. Από εκεί και πέρα, οι Σέρβοι έσφιξαν την άμυνά τους και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +7 (54-47).

Η Βιλερμπάν όμως δεν παρέδωσε τα όπλα, και μετά το 60-53, έφτασε σε απόσταση βολής, 1 λεπτό πριν τελειώσει το ματς (65-63). Ο Ζαν Σαρλ με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 65-65, 15» για το τέλος, στη συνέχεια ο Νταβίντοβατς αστόχησε και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί οι άμυνες κυριάρχησαν και στις λεπτομέρειες η… μπίλια έκατσε στους φιλοξενούμενους. Ο Νταβίντοβτς έδωσε με τρίποντο το προβάδισμα (72-71), αλλά ο Τζεκίρι έδωσε και πάλι προβάδισμα (72-73). Στη συνέχεια ο Ντέρικ Μπράουν έχασε τη μπάλα και ο Τζεκίρι με 1/2 βολές έγραψε 72-74. Απέμεναν 3 δευτερόλεπτα, ο Γκιστ αστόχησε σε buzzer beater σουτ στο φινάλε και η Βιλερμπάν έφτασε στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 36-32, 54-47, 65-65 (κ.α), 72-74 (παρ.)