Βιλερμπαν-Φενέρμπαχτσε 72-88 (pics)

Η Φενέρμπαχτσε θυμήθηκε τον παλιό καλό της εαυτό, ξεπέρασε τα εσωτερικά προβλήματα και με εκπληκτικά ποσοστά στα σουτ εντός παιδιάς, νίκησε 88-72 την Βιλερμπάν στο «Αστρομπάλ». Πρώτο «διπλό» για την ομάδα του Ομπράντοβιτς στη φετινή Euroleague, εκπληκτικός ο Στίματς με 21 πόντους.

Η Φενέρμπαχτσε παρουσιάστηκε στο «Αστρομπάλ» έτοιμη να δώσει απαντήσεις, δεν άφησε κανένα περιθώριο στην Βιλερμπάν και επικράτησε 88-72 των Γάλλων στο «Αστρομπάλ», έχοντας εκπληκτικά ποσοστά στα τρίποντα (9/13)

Ήταν το πρώτο «διπλό» για την ομάδα του Ομπράντοβιτς στη φετινή Euroleague, για την οποία ξεχώρισε ο Στίματς με 21 πόντους. Από κοντά ο Ντέρικ Γουίλιαμς με 17 πόντους και ο Μαχμούτογλου με 14π.

Από την Βιλερμπάν που υπέστη την δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας ήττα, ξεχώρισαν ο Λάιτι με 18 π. και ο Ζαν- Σαρλ με 15π.

Το ματς

Η Φνέρμπαχτσε έκανε δύο λεπτά να σκοράρει, με τον Ντέρικ Γουίλιαμς να «σπάει» το ρόδι, με εντυπωσιακό κάρφωμα και το πρώτο δεκάλεπτο να είναι μια άτυπη μάχη μεταξύ του Αμερικανού και του Τζεκίρι (7-12) στο 7′. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Τούρκους να προηγούνται (16-19), δείχνοντας κάποια δείγματα καλού μπάσκετ μετά από καιρό.

Με διαδοχικούς πόντους του Μαχμούτογλου, η Φενέρ πήρε γρήγορα διψήφια διαφορά (17-28), φτάνοντας στο +11 στο 12′. Τη σκυτάλη πήρε ο Στίματς που έφτασε στους 10 πόντους μόλις στο 16′ (25-37), με τους παίκτες του Ομπράντοβιτς να κλείνουν το ημίχρονο στο 48-36 υπέρ τους. Οι φιλοξενούμενοι είχαν εκπληκτικά στατιστικά, μετρώντας συγκεκριμένα 11/17 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 11/13 βολές και 13 ασίστ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Τούρκοι βρήκαν στο πρόσωπο των πολύ καλών Μαχμούτογλου και Στίματς τους ηγέτες που έψαχναν, φτάνοντας στο +16 στο 27′ (46-62). Οι Γάλλοι πέτυχαν δύο καλάθια, αλλά οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Ντίξον έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο, προηγούμενοι με 67-52.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε η εικόνα του αγώνα. Ο εντυπωσιακός Στίματς τελείωνε τις φάσεις, ο Σλούκας μοίραζε τις ασίστ, η Φενέρ πήγε στο +19, με την ομάδα του Ομπράντοβιτς να φτάνει στο πρώτο διπλό στη φετινή Euroleague με σκορ

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 36-48, 52-67, 72-88