Μπασκόνια – Ζενίτ 70-60

Η Μπασκόνια επικράτησε με 70-60 της Ζενίτ παίζοντας πολύ καλή άμυνα και έτσι έφτασε τις πέντες νίκες στη φετινή Ευρωλίγκα.

Η Μπασκόνια πήρες την πέμπτη της νίκη στη διοργάνωση επικρατώντας της Ζενίοτ με 70-60, παίζοντας σε όλο το παιχνίδι πολύ καλή άμυνα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ρωσική ομάδα μπήκε δυναμικά και κατάφερε να προηγηθεί με 18-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως η άμυνα της Μπασκόνια «έσφιξε» επιτρέποντας στη Ζενίτ να πετύχει μόλις 10 πόντους και έτσι οι Ισπανοί πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 34-28.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του παιχνιδιού συνέχισε να είναι χαμηλός και αυτό ευνόησε την Μπασκόνια, η οποία έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με 52-44. Στην τελευταία περίοδο οι Ισπανοί ανέβασαν τη διαφορά στους δέκα πόντους και την διατήρησαν εκεί ως το τέλος του παιχνιδιού.

Την επόμενη βδομάδα η Μπασκόνια θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό, ενώ η Ζενί θα υποδεχθεί τη Ρεάλ Μαδρίτης στη Ρωσία.