Ερυθρός Αστέρας-Βαλένθια 76-73 (pics+vid)

Ο Ερυθρός Αστέρας, στο ντεμπούτο του Ντράγκαν Σάκοτα στην τεχνική του ηγεσία, νίκησε με buzzer beater του Μπράουν 76-73 την Βαλένθια και σημείωσε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στην Euroleague.

Σε ένα ματς που διήρκεσε κάτι λιγότερο από τρεις ώρες, λόγω του χαλασμένου χρονόμετρου, ο Ερυθρός Αστέρας επιβλήθηκε δύσκολα 76-73 της Βαλένθια, πετυχαίνοντας τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στην Euroleague.

Το σπουδαίο ματς που πήγε πόντο πόντο σε όλο το τέταρτο δεκάλεπτο, έκρινε ο Λορένζο Μπράουν με τρίποντο στη λήξη της κανονικής διάρκειας, δίνοντας έναυσμα για ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Πρωταγωνιστής για τους «Ερυθρόλευκους» του Βελιγραδίου, ήταν ο Λορένζο Μπράουν με 19 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Λάζιτς με 14π. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς των 22 πόντων και 8 ριμπάουντ, αλλά δεν ήταν αρκετό όπως αποδείχτηκε.

Το ματς

Με πρωταγωνιστή τον Λάζιτς, ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε 11-4 στο 5’, με το παιχνίδι να διακόπτεται σε εκείνο το σημείο για 50 λεπτά, λόγω προβλήματος στον ηλεκτρονικό πίνακα της «Χάλα Πιονίρ». Όταν άρχισε ξανά, η Βαλένθια  με πρωταγωνιστή τον Μαρίνκοβιτς, η Βαλένθια προηγήθηκε 19-17 στο δεκάλεπτο.

Η άνοδος του Ότζο, βοήθησε τους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν σε 27-27 στο 15’, όμως οι Ντούμπλεβιτς και Εντούρ εκμεταλλεύτηκαν τα αμυντικά «κενά» της ομάδας του Σάκοτα και έβαλαν ξανά μπροστά τη Βαλένθια 41-37 στην ανάπαυλα.

Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα έκανε επιμέρους 11-2 στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, για να περάσει μπροστά (48-43, 24′) και στη συνέχεια έφτασε στο +9 για το 60-51 (30′).

Οι Ισπανοί αντεπιτέθηκαν στην τελευταία περίοδο και πέρασαν μπροστά με δύο τρίποντα του Ντούμπλιεβιτς (63-65, 34′). Τα τελευταία λεπτά ήταν πραγματικό «θρίλερ» (71-71, 38′), ο Βίβες έκανε το 73-73 και ο Μπράουν «εκτέλεσε» από τα 6.75μ (76-73), προκαλώντας ξέφρενους πανηγυρισμούς στη «Χάλα Πιονίρ».
Τα δεκάλεπτα: 17-19, 37-41, 60-51, 76-73