Μπασκόνια- Εφές Ανατολού 77- 102

Η Ανατολού Εφές έκανε τρομερή εμφάνιση στην έδρα της Μπασκόνια, νίκησε 102-77, έχοντας 15/32 τρίποντα και παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Πρωταγωνιστής για την τουρκική ομάδα ο Σέιν Λάρκιν με 24 πόντους, με τον Σανλί να τον ακολουθεί με 18 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν ο Σενγκέλια με 20 και οι Στάουσκας, Σιλντς με 16.

Το ματς

Στο πρώτο ημίχρονο, η Μπασκόνια προηγήθηκε 10-9 αλλά μέχρι εκεί. Μετά το 4ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 3-15 και προηγήθηκαν με 13-24 (8:30) για να κλείσει το δεκάλεπτο με σκορ 16-26.

Οι εννιά διαδοχικοί πόντοι του Σέιν Λάρκιν στις αρχές της δεύτερης περιόδου έβαλαν νέους κανόνες στο παιχνίδι καθώς η διαφορά πήγε στο +19 (18-37, 12’) αλλά και στο +22 (22-46) μετά τα μισά της περιόδου.

Μέχρι εκείνο το σημείο, η Εφές είχε 8/13 προσπάθειες τριών πόντων. Η Μπασκόνια προσπάθησε να διατηρηθεί στο παιχνίδι μέσα από τις ατομικές πρωτοβουλίες των Σενγκέλια, Σιλντς, επί της ουσίας όμως οι τελευταίοι απλά φρόντισαν για την αποφυγή των χειροτέρων μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (35-55).

Το ρεσιτάλ της Εφές στην επίθεση συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου (41-65, 23’). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 53-76.

Η απόπειρα των γηπεδούχων να μειώσουν τη διαφορά έπεσε στο κενό καθώς Λάρκιν και Μπομπουά δεν άφησαν πολλά περιθώρια (65-96), περίπου τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε. Το μόνο που είχε ενδιαφέρον ήταν το αν θα έφτανε τους 100 η Εφές, καταφέρνοντας τελικά να βάλει 102 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 35-55, 55-75, 77-102