Ερυθρός Αστέρας-Μπασκόνια 64-72

Οι Βάσκοι δεν είχαν πρόβλημα μέσα στο Βελιγράδι και με την άμυνά τους για όπλο, πέρασαν άνετα το εμπόδιο της ομάδας τους Ντράγκαν Σάκοτα.

Έχοντας τον Νικ Στάουσκας σε εξαιρετικό βράδυ, η Μπασκόνια προσπέρασε το εμπόδιο του Ερυθρού Αστέρα στο Βελιγράδι, επικρατώντας με 72-64 για την 13η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι Σέρβοι προσπάθησαν για την ολική ανατροπή στο τέλος, πίεσαν για να γυρίσουν το ματς όμως δεν τα κατάφεραν.

Οσο για τον Στάουσκας; Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν… καυτός από την περιφέρεια με 22 πόντους και 4/5 τρίποντα και μαζί με τον Τορνίκε Σενγκέλια (19 π.), ήταν οι κύριοι υπεύθυνοι για το διπλό των Βάσκων στην Σερβία. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, με το ματς να είναι άκρως ανταγωνιστικό και το 31-32 να μιλάει από μόνο του.

Το παιχνίδι στην Stark Arena ουσιαστικά κρίθηκε στην 3η περίοδο, όταν και η Μπασκόνια με επιμέρους 24-12, έδειξε την υπεροχή της. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 19 πόντους στα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου (45-64 με τρίποντο του Στάουσκας), με τον Λορένζο Μπράουν (22π.) ουσιαστικά να δίνει μάχη μόνος απέναντι στο συγκρότημα του Περάσοβιτς για να την ρίξει.

Μαζί του προσπάθησε και ο Μπάρον που με τρίποντο έκανε το 58-69 με 4 λεπτά να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης και ένα ακόμα σουτ του από τα 6,75μ έκανε το 62-70 (1:28 για τη λήξη), όμως αυτό ήταν ότι μπορούσε να κάνει ο Ερυθρός Αστέρας.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 31-32, 43-56, 64-72.