Μπάγερν Μονάχου – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 77-84

Οι Γερμανοί είναι παραδοσιακά πεισματάρηδες, όμως η ΤΣΣΚΑ απέδειξε ότι είναι ομάδα παντός καιρού, παίζοντας με… όσους είχε διαθέσιμους.

Είχε απουσίες, δεν μπορούσε να έχει τη διάρκεια που θα ήθελε, κουβάλησε ψυχολογικό φορτίο, αλλά η ΤΣΣΚΑ έχει μεγαλύτερο ειδικό βάρος από την Μπάγερν, κάτι που αποτυπώθηκε (όχι εύκολα, είναι η αλήθεια) στο ηλεκτρονικό ταμπλό, που έγραψε 77-84. Με τον Τζέιμς και τον Χίλιαρντ να βγαίνουν μπροστά, τον Χάινς να ακολουθεί και όλους να κάνουν κάτι παραπάνω, πέρασαν από το Μόναχο, κερδίζοντας χρόνο δίχως… πόνο.

Για ένα ημίχρονο η ΤΣΣΚΑ ήταν απόλυτη κυρίαρχος πάνω στο παρκέ. Και το πέτυχε αποδίδοντας εξίσου καλά και στις δύο πλευρές του παρκέ. Στην επίθεση πέτυχε 18 και 23 πόντους, αντίστοιχα, έχοντας ως πρώτο βιολί τον Τζέιμς και τον Χίλιαρντ να ακολουθεί. Στην άμυνα δέχθηκε 10 και 15 πόντους, δείχνοντας ότι είναι αποφασισμένη να φύγει με αποτέλεσμα από το Μόναχο. Και το 25-41 ήταν ένα σκορ, που έδινε παράσταση νίκης στους Μοσχοβίτες.

Η τρίτη περίοδος ήταν καταστροφική. Οι Γερμανοί με τον Χούστις να… παίρνει φωτιά πέτυχαν στον μισό χρόνο δύο περισσότερους πόντους απ’ όσους είχαν σημειώσει σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο. Βεβαίως, την ίδια στιγμή δεν κατόρθωσαν να κατεβάσουν κάτω από τους 18 πόντους την παραγωγικότητα των φιλοξενούμενων, που μπορεί να είχαν περιορισμένες λύσεις, ήταν όμως όλες ποιοτικές.

Παρότι οι παίκτες του Ιτούδη πέτυχαν το πρώτο καλάθι στο καθοριστικό τελευταίο δεκάλεπτο, δέχθηκαν έξι πόντους σερί κι είδαν τη διαφορά να πηγαίνει στο σουτ (58-61). Ήταν η στιγμή να… εμφανιστεί ο Κουφός, να πάρει δύο επιθετικά σε μία φάση και να πετύχει καλάθι, παίρνοντας και φάουλ.

Το… μομέντουμ έλεγε Μπάγερν κι η διαφορά έπεσε στο καλάθι (61-63) και λίγο αργότερα στον πόντο (64-65). Ήταν προφανές ότι το τελευταίο πεντάλεπτο θα είναι ντέρμπι, αφού πλέον η ψυχολογία είχε περάσει στον γερμανικό πάγκο, τη στιγμή που ο Ιτούδης και οι συνεργάτες του είχαν μπει σε στρεσογόνο διαδικασία.

Τι κι αν ήταν κοντά οι αμφιτρύωνες, αφού δεν μπορούσαν να περάσουν μπροστά. Στην κόψη του ξυραφιού (68-70) η ΤΣΣΚΑ έπαιρνε βαθιές ανάσες κι έφτασε (με πρωταγωνιστή τον Χάινς) στο 69-75 (στο 37’). Και τη στιγμή που η μπάλα άρχισε να… ζεματά και για τους παίκτες του Κόστιτς, ο Μονρό έχασε δύο βολές, ο Κουρμπάνοφ μετά από ασίστ του Τζέιμς «έγραψε» το 71-80 με τρίποντο κι έδωσε τέλος στην αμφισβήτηση της νίκης της ΤΣΣΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 25-41, 52-59, 77-84.