Ερυθρός Αστέρας – Άλμπα Βερολίνου 84-95 (κ.δ. 79-79)

Με όπλο της την πολυφωνία στην επίθεση η Άλμπα πήρε μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα με 94-85 στην παράταση.

Παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ στην παράταση η Άλμπα Βερολίνου επικράτησε με 94-85 του Ερυθρού Αστέρα στο Βελιγράδι, κάνοντας το 2/2 στην «διαβολοβδομάδα».

Το ματς φάνηκε ότι θα είναι ντέρμπι από την πρώτη περίοδο η οποία έληξε με σκορ 22-21 υπέρ της ομάδας του Βελιγραδίου. Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο με τον Ερυθρό να πηγαίνει στα αποδυτήρια, προηγούμενος με 43-39.

Στην τρίτη περίοδο η Άλμπα βρήκε τις λύσεις το τέλος της περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 62-62. Στην τελευταία περίοδο καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ και έτσι οδηγηθήκαμε στην παράταση με το σκορ να είναι 79-79.

Στην παράταση η Άλμπα φάνηκε να έχει περισσότερες δυνάμεις και επικράτησε με επιμέρους σκορ 15-6, περνώντας από την έδρα του Ερυθρού Αστέρα με 94-85.