Ερυθρός Αστέρας – Αναντόλου Εφές 78-85

Η ομάδα του Αταμάν έφτασε να προηγείται ακόμα και με 24 πόντους, οι Σέρβοι μέσω του Πάντερ προσπάθησαν να το γυρίσουν όμως ήταν ήδη αργά. Στο 19-3 οι Τούρκοι.

Δεν άφησε και πολλά περιθώρια στον Ερυθρό Αστέρα η Αναντόλου Εφές. Οι Τούρκοι πέρασαν από το Βελιγράδι, επικρατώντας με 85-78, με την ομάδα του Αταμάν να προηγείται ακόμα και με 24 πόντους στα μέσα της τρίτης περιόδου. Κάπου εκεί χαλάρωσαν, έριξαν ταχύτητα, ο Ερυθρός Αστέρας πλησίασε στους έξι (76-82), όμως δεν κατάφερε να πραγματοποιήσει την ολική ανατροπή.

Κορυφαίος όλων ο Σέιν Λάρκιν με 24 πόντους, ενώ καλοί για τους γηπεδούχους οι Νταβίντοβατς και Στίματς (15 και 14 πόντους αντίστοιχα).

Οσο για το πώς εξελίχθηκε η αναμέτρηση, από νωρίς η Εφές έδειξε τις διαθέσεις της. Για να είμαστε και πιο συγκεκριμένοι, από νωρίς έδειξε τις διαθέσεις του ο Λάρκιν, ο οποίος είχε 10 πόντους στην πρώτη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους αρχικά να προηγούνται με ένα 11-0 και να κλείνουν την περίοδο στο 16-24.

Ο  Αταμάν άνοιξε δικαιολογημένα το ροτέισον, ο Μπαλμπάι έκανε παρέα στον Λάρκιν και ο Σίνγκλετον ανέλαβε δράση, για να φτάσει το παιχνίδι στο +18 (16-34, 12’) για τους Τούρκους. Η Εφές έπαιζε… σκυλίσια άμυνα, την ώρα που ο Λάρκιν συνέχισε τον… χαβά του και με σουτ από την περιφέρεια έδωσε απόσταση 24 πόντων κάνοντας το 20-44 (17’).  Το 30-51 του πρώτου ημιχρόνου μιλούσε από μόνο του, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν ότι θέλουν στο Βελιγράδι και τον Ερυθρό Αστέρα απλά να… συμμετέχει στην αναμέτρηση.

Οι Σέρβοι σα να ξύπνησαν στο δεύτερο ημίχρονο. Και παρά το  38-62 (24’) της Εφές, Νταβίντοβατς και Μπάρον  μείωσαν σε 54-69 (28’),

Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 58-72 πάντως με το συγκρότημα του Σάκοτα να συμμαζεύει κάπως την κατάσταση.

Με τον Πάντερ για οδηγό, ο Ερυθρός Αστέρας ροκάνισε κι άλλο την διαφορά. Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού σκόραρε και από την περιφέρεια και από τις βολές για να μειώσει στους 10, ενώ ο Ότζο με γκολ φάουλ πραγματοποίησε το 71-79 (2:09 για το τέλος). Ο Πάντερ συνέχισε και έφτασε το ματς στο 76-82, με την ολική ανατροπή να μην γίνεται και την Εφές να φεύγει νικήτρια από την Σερβία.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 30-51, 58-72, 78-85