21-4 επιμέρους σκορ στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός!

Τρομερά πράγματα από τον Ολυμπιακό στην τρίτη περίοδο, που με επιμέρους σκορ 21-4 προηγείται 54-38 της ΤΣΣΚΑ στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με άμυνα από «γρανίτη» ο Ολυμπιακός του Γιώργου Μπαρτζώκα έχει… καθηλώσει την πρωταθλήτρια Ευρώπης, ΤΣΣΚΑ Μόσχας, στους 38 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Το ημίχρονο βρήκε την φιλοξενούμενη ομάδα να προηγείται 33-34, αλλά με επιμέρους σκορ 21-4 οι Ερυθρόλευκοι έφτασαν στο 54-38 στο 30′. Χαρακτηριστικό είναι ότι σε αυτό το σημείο οι Ρώσοι είχαν 1/12 δίποντα (ο Χίλιαρντ πέτυχε το μοναδικό δίποντο) και 2/4 βολές ενώ έμειναν χωρίς καλάθι εντός παιδιάς τα τελευταία 7:15, κάνοντας παράλληλα 6 λάθη!

Με αιχμή του δόρατος τον Κώστα Παπανικολαόυ, αλλά και τους υπόλοιπους να βγάζουν αστείρευτη ενέργεια, ο αποδεκατισμένος Ολυμπιακός είναι κοντά σε κάτι που πριν το τζάμπολ φαινόταν ακατόρθωτο… στη νίκη!