Φενέρμπαχτσε- Μακάμπι 77-78 (pics)

Σε ένα ματς «θρίλερ» η Μακάμπι με καλάθι του Οθέλο Χάντερ 2 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, επικράτησε 78-77 μέσα στην Κωνσταντινούπολη της Φενέρμπαχτσε και πάτησε τετράδα.

Σε ακόμη ένα ματς- διαφήμιση για την Euroleague, η «μισή» Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου πήρε τεράστιο διπλό στην Κωνσταντινούπολη απέναντι στην Φενέρμπαχτσε του Ζέλικο Ομπράντοβιτς με σκορ 78-77.

Ο Σλούκας φάνηκε να δίνει τη νίκη στα 4» πριν το τέλος, αλλά μια τρομερή επίθεση της Μακάμπι κατέληξε στα χέρια του Οθέλο Χάντερ, οδηγώντας σε ένα σπουδαίο διπλό τους Ισραηλινούς.

Στο 12-12 έπεσε η Φενέρμπαχτσε, ενώ η Μακάμπι πήγε στο 16-8, πιάνοντας την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην τέταρτη θέση.

Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές ο 18χρονος Άντβιγια και ο Οθέλο Χάντερ με 13 πόντους, ενώ για τους γηπεδούχους δεν έφτασαν οι 22 πόντοι του Ντέρικ Ουίλιαμς και οι 18 από Κάλινιτς και Σλούκα.

Η εικόνα του αγώνα:

H Φενέρμπαχτσε μπήκε καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο και με τον Κώστα Σλούκα να πετυχαίνει πέντε σερί πόντους, προηγήθηκε 19-15, μετρώντας σε εκείνο το σημείο 7/7 δίποντα.

Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 23-20, αλλά με τον Κουίνσι Έισι να πετυχαίνει έξι πόντους, οι Ισραηλινοί πήραν προβάδισμα 27-30 στο 15′. Ένα τρίποντο του Σλούκα ξαναέβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους (38-37), με το ημίχρονο να βρίσκει την Μακάμπι προηγούμενη με ένα πόντο (40-41). Πρωταγωνιστής για την Φενέρ ήταν ο Σλούκας που μέτρησε μέχρι την ανάπαυλα 12 πόντους, ενώ όλη η τουρκική ομάδα τελείωσε το ημίχρονο με 16/22 δίποντα.

Ντέρμπι ήταν και το τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Στο 26′ και με το σκορ στο 54-55, αποχώρησε και ο Κουίνσι Έισι με τραυματισμό, αλλά η Μακάμπι ήταν πολύ σκληρή, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 63-64.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έκανε ένα σερί 0-7, με τον Άντβιγια να στέλνει με τρίποντο τη διαφορά στο +8 (63-71 στο 34′).

Ο Ντέρικ Ουίλιαμς μείωσε για τους γηπεδούχους σε 72-74 με κάρφωμα και τα τελευταία δύο λεπτά θα κρίνονταν στις λεπτομέρειες. Ο Βέστερμαν πέτυχε μεγάλο τρίποντο για το 75-74, αλλά ο Ντόρσεϊ έβαλε και πάλι μπροστά την ομάδα του (75-76) στα 39 δευτερόλεπτα.

Ο Κώστας Σλούκας με 2/2 βολές στα 4 δευτερόλεπτα διαμόρφωσε το 77-76, αλλά με μια φάση βγαλμένη από το πινακάκι του Γιάννη Σφαιρόπουλου, η Μακάμπι σκόραρε με τον Χάντερ και πήρε ένα τεράστιο διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 40-41, 63-64, 77-78