Μπάγερν Μονάχου- Βαλένθια 59-66 (pics)

Η Βαλένθια συνεχίζει την αναρρίχηση στην βαθμολογία της Euroleague, επικράτησε 66-59 της Μπάγερν Μονάχου στην Βαυαρία και έφτασε στην έβδομη θέση.

Η Βαλένθια μετά την εντός έδρας ήττα στις λεπτομέρειες από την Μπαρτσελόνα, επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας 66-59 της Μπάγερν Μονάχου εκτός έδρας.

Κακό ποιοτικά παιχνίδι στο Μόναχο, με τους Τομπέι και Ντόρνεκαμπ να είναι πρώτοι σκόρερ για τους νικητές. Από την πλευρά των Γερμανών, ο Μονρό σημείωσε 15 πόντους (7/12 δίποντα), αλλά δεν ήταν αρκετοί για να αποτρέψουν την ήττα.

Στο 12-12 και την έβδομη θέση πλέον η Βαλένθια, που άφησε στην τελευταία θέση τους γηπεδούχους με ρεκόρ 7-17.

Η εικόνα του αγώνα:

Η Μπάγερν μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, προηγήθηκε 9-4, αλλά ένα σερί 10-0 από πλευράς της Βαλένθια, έφεραν την ομάδα του Πονσαρνάου στο 9-14, για να κλείσει στο 13-15 η πρώτη περίοδος.

Με τον Τζέντοβιτς να πετυχαίνει καλάθια οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 28-19, κλείνοντας το ημίχρονο στο 30-24.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ισπανοί έκαναν ένα σερί 8-0, αλλά με buzzer beater του Κόπονεν, η ομάδα του Όλιβερ Κόστιτς μπήκε μπροστά στο τελευταίο δεκάλεπτο (46-45 στο 30′).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς (52-50), μέχρι και το 34’. Εκεί, οι Τόμπι και Ντούρνεκαμπ με ένα σερί 10-0 για τις «νυχτερίδες», έδωσαν προβάδισμα νίκης (52-60), γέρνοντας οριστικά την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας τους, για το τελικό 59-66.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 30-24, 46-45, 59-66