Τριάρα της Σίτι στην Γιοκοχάμα Μαρίνος με σούπερ Ντε Μπρόινε (vid)

Ο Κέβιν Ντε Μπρόινε ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στο τελευταίο φιλικό της Μάντσεστερ Σίτι επί ασιατικού εδάφους οδηγώντας τους «Πολίτες» σε νίκη 3-1 με γκολ και ασίστ.

Οκτώ μέρες πριν τον τελικό του Community Shield κόντρα στην Λίβερπουλ η Μάντσεστερ Σίτι έδειξε έτοιμη για τον πρώτο τίτλο της σεζόν έστω και κόντρα σε υποδεέστερο αντίπαλο.

Οι «πολίτες»αντιμετώπισαν την Γιοκοχάμα Μαρίνος στο τελευταίο τους παιχνίδι στην Ασία και επικράτησαν με 3-1 έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κέβιν Ντε Μπρόινε που πέτυχε γκολ και ασίστ.

Το σκορ άνοιξε στο 18′, όταν ο Ντε Μπρόινε με δυνατό αριστερό σουτ έκανε το 1-0.

Στο 24′ ο Εντό Κεϊτά σε φάση διαρκείας έκανε το 1-1 για τους Ιάπωνες αλλά πριν βγει το ημίχρονο, η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα πήρε πάλι το προβάδισμα.

Ο Ντε Μπρόινε στο 40′ έβγαλε μαγική ασίστ στον Ραχίμ Στέρλινγκ που έκανε το 2-1 μέσα από την περιοχή.

Το τελικό σκορ του αγώνα διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις από τον Λούκας Ενμέσα που σκόραρε από κοντά για το 3-1.