Νίκησε Λαύριο και περιμένει Ολυμπιακό ο Κολοσσός

Ο Κολοσσός Ρόδου επιβλήθηκε του Λαυρίου με 80-72 και πήρε την πρόκριση για τους «8» του Κυπέλλου όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Ολυμπιακός-Χολαργός

Με το δεξί ξεκίνησε ο Κολοσσός Ρόδου τη νέα σεζόν, επικρατώντας του Λαυρίου με 80-72 για το Κύπελλο Ελλάδας. Οι Ροδίτες είχαν τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και προκρίθηκαν δίκαια. Οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο ημίχρονο είχαν πάρει κεφάλι 7 πόντων στο 16ο λεπτό (20-27), αλλά η ομάδα του Νίκου Βετούλα κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 35-32.

Στο δεύτερο μέρος το Λαύριο κατάφερε να περάσει εκ νέου μπροστά με 44-52 στο 27′, αλλά στη συνέχεια ακολούθησε ένα σερί 14-2 από τους γηπεδούχους που έφερε το σκορ στο 58-54. Στην κρίσιμη τελευταία περίοδο ο Κολοσσός βελτίωσε την άμυνα του και «κλείδωσε» τη νίκη-πρόκριση με τα τελικό σκορ να είναι 80-72.

Ο νικητής Κολοσσός περιμένει στους «8» τον νικητή του μεθαυριανού (4/10) ματς ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Χολαργό.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 21-14, 22-22, 23-18

Κολοσσός Ρόδου (Βετούλας): Μπρόουνινγ 13(1 τρ, 7 ριμπ), Ντούρεν 6, Κέμπτον, Άσκα 13(1 τρ, 8 ριμπ), Δημάκος 10(2), Γεωργαλλής, Ντιγκς 16(1 τρ, 7 ριμπ), Γεωργάκης 1, Μαυροειδής 15(8 ριμπ), Παπαδάκης 6(2).

Λαύριο (Σερέλης): Μαστρογιαννόπουλος 2, Μέλσον 23(2), Λούντζης 9(1), Μιλόσεβιτς 2(6 ριμπ), Κουζέλογλου 7(1), Νίξον 14(2), Περράκης, Κακλαμανάκης 8, Χαραλαμπόπουλος 3(1/7 σουτ), Οντιάσε 4