Κύμη – Περιστέρι 74-73

Η Κύμη επικράτησε του Περιστερίου με 74-73 χάρη σε ένα τρίποντο του Ουάσινγκτον στα 2’’ πριν τη λήξη.

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας για πρώτη φορά στην ιστορία της προκρίθηκε η Κύμη, που κέρδισε με 74-73 το Περιστέρι στο κλειστό της Χαλκίδας και πήρε τη ρεβάνς για τη συντριβή που είχε υποστεί από τους «κυανοκίτρινους» πριν από μια εβδομάδα για το πρωτάθλημα.

«Άνθρωπος της τελευταίας στιγμής» για την ομάδα της Εύβοιας ήταν ο Ουάσινγκτον, ο οποίος με τρίποντο στα 2’’ πριν τη λήξη έκανε το 74-73 και χάρισε τη νίκη στην Κύμη.

Το παιχνίδι έμοιαζε με επανάληψη του αγώνα του περασμένου Σαββάτου. Το Περιστέρι έπαιζε με μεγάλη ενέργεια, ήταν πιο εύστοχο και κυριαρχούσε κάτω από τα δύο καλάθια. Με τον Ντάνιελ και τον Γκρέι να είναι δραστήριοι στην επίθεση, αλλά πρώτα από όλα με «όπλο» την πολύ δυνατή του άμυνα το Περιστέρι κατάφερε από τα πρώτα λεπτά να επιβάλει το παιχνίδι του.

Προηγήθηκε με 2-9 στο 4’ με την Κύμη να είναι πολύ άστοχη και να προβληματίζει με την εικόνα της. Μάλιστα το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με την ομάδα του Πεδουλάκη να είναι μπροστά στο σκορ με δέκα πόντους διαφορά (15-25) και τους γηπεδούχους να έχουν 4/16 σουτ συνολικά!

Η Κύμη με τους Μπολντς και Σαγκς να αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες στην επίθεση κατάφερε να μειώσει τη διαφορά και να μην επιστρέψει στο περιστέρι να ξεφύγει όπως στο παιχνίδι του πρωταθλήματος. Πλησίασε στους έξι πόντους (32-38 στο 19’) με το πρώτο μέρος να λήγει 34-41. Το περιστέρι είχε 3/8 τριπ και 18/24βολ, ενώ η Κύμη 2/11 τριπ και 4/6 βολές.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Κύμη επέστρεψε στο παρκέ με πολλή ενέργεια και δύναμη. Ο Πουλιανίτης πρέσαρε τον Χάροου ασφυκτικά, οι επιθέσεις των φιλοξενουμένων έγιναν με κακές προϋποθέσεις και στην επίθεση οι Μπολντς και Σαγκς πήραν μπροστά.

Ετσι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι με καλάθι του Σαγκς στο 27’ (53-51) και το ματς βέβαια… πήρε φωτιά!

Με καλάθι του Ουάσινγκτον η Κύμη πήρε προβάδισμα με 8 πόντους (66-58 στο 35’), ενώ λίγα δευτερόλεπτα πριν ο Μπολντς είχε αποχωρήσει λόγω τραυματισμού, ενώ πολύ καλή δουλειά έκανε αμυντικά και ο νεαρός Μητσιμπόνας.

Η διαφορά πήγε στους εννέα (69-60 στο 36’), αλλά το Περιστέρι εκμεταλλεύτηκε την κακή επιθετική λειτουργία της Κύμης και με τους Βασιλόπουλο, Χάροου πέρασε μπροστά με 69-71 στα 52’’ πριν τη λήξη! Στα 35’’ ο Σαγκς ισοφάρισε (71-71), στα 11’ ο Χάροου έβαλε μπροστά το Περιστέρι (71-73) και στα 2’’ ο Ουάσινγκτον με τρομερό τρίποντο έκανε το 74-73, ενώ στην εκπνοή ο Μπεντίλ αστόχησε σε δίποντο.

Από την ψυχωμένη Κύμη οι Μπολντς (18π), Σαγκς (22π, 5/7διπ), Ουάσινγκτον (6π, 10ρ) ήταν οι καλύτεροι, ενώ για τους «κυανοκίτρινους» οι Χάροου (14π., 4/10 διπ, 2/2 τριπ), Ντάνιελ (13π.) και Γκρέι (10π.)

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 34-41, 57-54, 74-73

ΚΥΜΗ(Καστρίτης): Χόρτον 9, Σαγκς 22 (3), Μπολντς 18 (1), Τουτζιαράκης 6, Κάμφορ 6, Ουάσινγκτον 6 (2), Τσιάρας 2, Πουλιανίτης 2, Μαργέλης, Μαραγκός, Στυλιανού, Μητσιμπόνας 3 (1).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Σκορδίλης 6, Μουράτος 4, Αγραβάνης 3, Φιλιππάκος, Ντάνιελ 13, Καράμπελας, Βασιλόπουλος 9 (1), Κλαρκ 3, Σίρκο 3 (1), Γκρέι 10 (1), Μπέντιλ 8, Χάροου 14 (2).