ΗΠΑ – Λιθουανία: Εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο από την Λιθουνία

Η Λιθουανία έκανε απίστευτο πρώτο ημίχρονο κόντρα στις ΗΠΑ, τις οποίες διέλυσε με 54-37, έχοντας απόλυτη ευστοχία στα τρίποντα (9/9).

Η Λιθουανία διαστάυρωσε τα ξίφη της με τις ΗΠΑ για την πρωτιά του ομίλου τους στην δεύτερη φάση της διοργάνωσης, με τους Αμερικανούς να είναι το μεγάλο φαβορί στην «θεωρία», όχι μόνο για αυτό το παιχνίδι ή την πρώτη θέση αλλά και για ολόκληρη την διοργάνωση.

Ωστόσο, στο πρώτο ημίχρονο της συγκεκριμένης αναμέτρησης, φάνηκε το ακριβώς αντίθετο. Η «λιέτουβα» ντύθηκε… «Team USA», καθώς έφτασε να προηγείται με 54-37 των ΗΠΑ, παίζοντας καταπληκτικά και ξεκινώντας τον αγώνα με 9/9 τρίποντα.

Μάλιστα, η Λιθουανοί με το 31-12 του πρώτου δεκαλέπτου «ξύπνησαν» πολύ αρνητικές μνήμες στους Αμερικάνους, καθώς είναι η δεύτερη μεγαλύτερη διαφορά εις βάρος των ΗΠΑ σε μία περίοδο μεγάλης διοργάνωσης (Ολυμπιακοί Αγώνες, Μουντομπάσκετ), μετά το 28-7 επιμέρους σκορ που έκανε εναντίον τους το Πουέρτο Ρίκο στο δεύτερο δεκάλεπτο αναμέτρησης στους Ολυμπιακούς του 2004.