Ρόκετς – Λέικερς 102-112 : Μίλησε ο ΛεΜπρόν (vid)

Ο βασιλιάς έκανε τα... δικά του και οι Λος Άντζελες Λέικερς πήραν το προβάδισμα για την πρόκριση στους τελικούς της Δυτικής Περιφέρειας.

Με τον ΛεΜπρόν Τζέιμς σε…  ημιάγρια κατάσταση, οι Λος Άντζελες Λέικερς νίκησαν 112-102 τους Χιούστον Ρόκετς και πήραν το προβάδισμα (2-1) για την πρόκριση στους τελικούς της Δυτικής Περιφέρειας.

Το ματς ήταν ντέρμπι, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι και τα τελευταία λεπτά. Στην τέταρτη περίοδο, η άμυνα των «Λιμνανθρώπων» έσφιξε, με το… Χιούστον να εγκλωβίζεται.

ΛεΜπρόν Τζέιμς, Άντονι Ντέιβις και Ραζόν Ρόντο είχαν μαζί 83 πόντους, οδηγώντας την ομάδα του Βόγκελ στο 2-1. Ο βασιλιάς είχε 36 πόντους, με τον… φρύδια να προσθέτει 26 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Από την άλλη, για τους χαμένους ο Τζέιμς Χάρντεν είχε 33 πόντους, 9 ριμπάουντ και 9 ασίστ, ενώ ο Ράσελ Γουέστμπρουκ 30 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-32, 64-61, 82-82, 102-112

ΡΟΚΕΤΣ (Ντ’ Αντόνι): Τάκερ 3 (1), Κόβινγκτον 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γουέστμπρουκ 30 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γκόρντον 10 (2/9 σουτ, 2 τρίποντα), Χάρντεν 33 (4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Γκριν 16 (1), ΜάΚλεμορ, Ρίβερς

ΛΕΪΚΕΡΣ (Βόγκελ): Ντέιβις 26 (15 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τζέιμς 36 (4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), ΜακΓκί, Γκριν 2, Κάλντγουελ-Πόουπ 6 (2), Μόρις 2 (1/6 σουτ), Κούζμα 14, Ρόντο 21 (3 τρίποντα, 9 ασίστ), Σμιθ, Καρούζο 5 (1)