Μπράουν : «Ο Ουόκερ μας έλεγε ότι πρέπει να ηρεμήσουμε»

Ο Τζέιλεν Μπράουν μίλησε για την ενναλαγή των συναισθημάτων των Σέλτικς στην διάρκεια του παιχνιδιού με τους Χιτ και τον κομβικό ρόλο του Ουόκερ.

Η ομάδα της Βοστώνης έφτασε σε μια άκρως καθοριστική νίκη (121-108) στη σειρά (3-2) με τους Χιτ και δεν άφησε το όνειρό της για τους τελικούς του ΝΒΑ να σβήσει.

Στο ημίχρονο το σκορ έλεγε 58-51 υπέρ των Χιτ, αλλά στην τρίτη περίοδο οι Σέλτικς «ξέσπασαν» κι έκαναν επιμέρους 41-25. Ο Τζέιλεν Μπράουν σε δηλώσεις που παραχώρησε μετά την ολοκλήρωση του Game 5 αναφέρθηκε στον κομβικό παράγοντα που άλλαξε τα πάντα στην ανάπαυλα.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του πρωταγωνιστή Τζέιλεν Μπράουν μετά τον αγώνα:

«Θυμάμαι τον Κέμπα να λέει «πρέπει να ηρεμήσουμε λίγο». Έπρεπε να γυρίσουμε το διακόπτη. Μόλις το κάναμε, ήμασταν καλά.

Παίζαμε λίγο γρήγορα, λίγο νευρικά. Προσπαθούσαμε να νικήσουμε από το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Έπρεπε να μείνουμε συγκεντρωμένοι και να βγάλουμε τις σωστές φάσεις. Να ηρεμήσουμε. Όταν το κάναμε, τα σουτ άρχισαν να μπαίνουν. Η αμυντική μας ένταση ήταν καλή. Χάσαμε λίγα καλάθια στην τρίτη περίοδο και δείχναμε σαν την ομάδα που όλοι ξέρουμε και αγαπάμε».