Τζαζ – Μάβερικς 104-89

Oι Γιούτα Τζαζ νίκησαν εύκολα τους Ντάλας Μάβερικς με 104-89, έχοντας σε μεγάλη βραδιά τον Ρόντνεϊ Χουντ.

Οι Τζαζ επικράτησαν άνετα των Μάβερικς με 104-89 στην έδρα τους και πήραν την τέταρτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Οι «Μορμόνοι» από την αρχή του ματς ξέφυγαν στο σκορ και το Ντάλας ήταν ανήμπορο να αντιδράσει. Παρόλα αυτά στο ημίχρονο οι Μάβερικς είχαν επαφή με το σκορ αφού ήταν πίσω για 9.

Όμως στο δεύτερο ημίχρονο οι Τζαζ έπαιξαν όμορφο μπάσκετ και κατάφεραν να ανοίξουν τη διαφορά με αποτέλεσμα τα τελευταία λεπτά του ματς να έχουν διαδικαστικό χαρακτήρα.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Χουντ με 25 πόντους, έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Γκομπέρ με 17 πόντους και 12 ριμπάουντ και τον Ρούμπιο με 20 πόντους και 6 ασίστ. Για το Ντάλας πρώτος σκόρερ ήταν ο Νοβίτσκι με 18.