Μπακς – Καβαλίερς 100-90 : «Καθάρισαν» τους Καβαλίερς απόντος Γιάννη οι Μπακς

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έμεινε εκτός μάχης λόγω ενός προβλήματος στη μέση, με τους Μιλγουόκι Μπακς να μη δυσκολεύονται να φτάσουν στη νίκη (100-90) επί του Κλίβελαντ.

Επιστροφή στις νίκες για τους Μιλγουόκι Μπακς, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να μην αγωνίζεται. Ενα πρόβλημα στη μέση, άφησε στα πιτς τον Έλληνα σούπερ σταρ, με τα «Ελάφια» πάντως να επικρατούν εύκολα (100-90) των Κλίβελαντ Καβαλίερς.

Η ομάδα του Μπουντενχόλζερ έβγαλε αντίδραση μετά την ήττα από τους Γιούτα Τζαζ, ανεβαίνοντας στο 6-4 και στην 5η θέση της ανατολικής περιφέρειας στο NBA. Από την άλλη, το Κλίβελαντ έπεσε στο 5-5 και την 7η θέση.

Πρωταγωνιστής για το Μιλγουόκι στην εντός έδρας νίκη επί των Καβς ήταν ο Μίντλετον με 27 πόντους, ο Πόρτις είχε 17 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Χόλιντει 15 πόντους, ενώ ο Θανάσης Αντετοκούνμπο σε 12 λεπτά συμμετοχής είχε 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ.

Οσον αφορά τους ηττημένους της βραδιάς, Ντράμοντ είχε 26 πόντους και 24 ριμπάουντ, ενώ ο Ντόντσον σημείωσε 21 πόντους.

Από τα πρώτα λεπτά, το Μιλγουόκι έδειξε ποιος είναι το αφεντικό στο ματς, κλείνοντας το πρώτο δωδεκάλεπτο στο +13 (27-14). Οι Καβαλίερς ισορρόπησαν την αναμέτρηση, με τα ελάφια να πατούν γκάζι στην τρίτη περίοδο, συντηρώντας στη συνέχεια τη διαφορά. Ετσι, η ομάδα του Μπουντενχόλζερ έφτασε σε μια εύκολη νίκη.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-14, 47-40, 78-66, 100-90.

ΜΠΑΚΣ: Μίντλετον 27 (10/16 σουτ, 3/6 τρίποντα, 6 ασίστ, 5 ριμπάουντ), Πόρτις 17 (11 ριμπάουντ), Λόπεζ 7 (8 ριμπάουντ), ΝτιΒιτσέντζο 11 (3/8 τρίποντα, 4 ασίστ), Χόλιντεϊ 15 (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Θανάσης Αντετοκούνμπο (2 ριμπάουντ, 2 λάθη), Όγκουστιν 5 (5 ασίστ), Κόνατον 6 (4 ριμπάουντ), Γουίλσον 12 (3 ριμπάουντ), Φορμπς

ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ: Οσμάν 9 (5 ριμπάουντ), Λάρι Νανς 17 (4 κλεψίματα), Ντράμοντ 26 (24 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη), Οκόρο 4, Ντότσον 21 (8 ασίστ), Στίβενς, Γουέιντ 7, ΜακΓκι 4 (5 ριμπάουντ), Μέικερ 2